Vitajte

posledná zmena 23.6.2005

OpenOffice.org 1.1 ReadMe

Aktuálnu verziu tohto súboru v slovenčine nájdete na sk.openoffice.org/readme.html

Vážení užívatelia,
Tento súbor obsahuje dôležité informácie o kancelárskom balíku OpenOffice.org 1.0. Prečítajte si, prosím, tieto informácie skôr než začnete pracovať.

Komunita OpenOffice.org, ktorá je zodpovedná za vývoj tohto produktu, vás pozýva a víta do svojho stredu. Ako nový užívateľ sa môžete pozrieť na slovenské domovské stránky projektu na http://sk.openoffice.org Prečítajte si tiež prosím informácie, ako sa zapojiť do projektu OpenOffice.org.

Poznámky k inštalácii v systéme Linux

Systémové požiadavky:
  • Linuxové jadro verzia 2.2.13 alebo vyššia
  • glibc2 verzia 2.2.0 alebo vyššia
  • CPU nad 200MHz
  • 64 MB RAM
  • 300 MB (verzia CJK: 450 MB) voľného miesta na disku
  • X Server s rozlíšením 800x600 alebo vyšším, minimálne 256 farieb
  • Pre podporu technológií sprístupnenia je potrebné Gnome 2.0 s podporou Java
  • Správca okien
Problémy pri spúšťaní OpenOffice.org (napr. zamrznutie aplikácie) a problémy so zobrazovaním často spôsobuje ovládač grafickej karty. V prípade že takéto problémy nastanú, skúste zaktualizovať ovládač grafickej karty alebo použiť ovládač operačného systému. Problémy so zobrazovaním 3D objektov je často možné vyriešiť vypnutím voľby "Používať OpenGL" v menu 'Nástroje - Voľby - Zobraziť - 3D pohľad'.

OpenOffice.org 1.1 môžete inštalovať paralelne so staršou verziou. Keď sa neskôr rozhodnete odinštalovať predchádzajúcu verziu OpenOffice.org, musíte spustiť inštalačný program novšej verzie a zvoliť Opraviť. To zaistí, že bude novšia verzia správne zaregistrovaná do systému. Poznámka: kopírovanie a vkladanie cez schránku medzi OpenOffice.org 1.0 a OpenOffice.org 1.1 nemusí vo formáte OpenOffice.org fungovať. Pokiaľ k tomu dôjde, zvoľte 'Úpravy - Vložiť inak' a vyberte iný formát ako OpenOffice.org, alebo otvorte dokument priamo v OpenOffice.org 1.1.

Skontrolujte dostatok voľného miesta v adresári pre dočasné dáta a či máte práva pre čítanie, zapisovanie a spúšťanie. Pred začiatkom inštalácie skončte všetky ostatné programy.

Problémy pri štarte programu v Gnome

Pokiaľ pri štarte OpenOffice.org spozorujete problémy (hlavne pri používaní Gnome), použite v príkazovom interpreteri, z ktorého spúšťate OpenOffice.org, príkaz 'unset' pre zrušenie premennej prostredia SESSION_MANAGER. Môžete to zariadiť pridaním riadku "unset SESSION_MANAGER" na začiatok skriptu soffice, ktorý sa nachádza v adresári "[adresár OpenOffice.org]/program".

Dôležité informácie pre ázijské verzie

Kontrola thajského vstupu

Pri nastavení locale "th_TH" sa o kontrolu vstupu postará Thai XIM. To znamená, že OpenOffice.org nemôže normalizovať a automaticky opravovať thajské vstupné sekvencie.
Pred spustením aplikácie, prosím, zmeňte nasledujúce riadky vo svojom užívateľskom nastavení prostredia.

XMODIFIERS="@im=BasicCheck” alebo XMODIFIERS="@im=Strict”

do (alebo pridajte nasledujúce riadky, pokiaľ neexistujú):

export XMODIFIERS

Dôležité poznámky k sprístupneniu

Vzhľadom k problémom s Java(TM) Access Bridge musíte nastaviť jazyk systému na "Anglický (Spojené štáty)" alebo "(EN-us)". Iba pri tomto nastavení môžete používať programy, ako napr. ZoomText. (Poznámka: Program WindowsEyes nespolupracuje s OpenOffice.org, pretože nepodporuje Java Accessibility API.)Java(TM) Access Bridge nainštalovaný so staršími verziami nespolupracuje správne s bežnými Java aplikáciami.

Zmena písma pre užívateľské rozhranie

V OpenOffice.org môžete zmeniť písmo používané pre zobrazovanie na monitore a pre tlač. K tomu slúži funkcia náhrady písiem. Pre prístup k funkcii zvolte Nástroje - Voľby - OpenOffice.org - Náhrada písiem.

Pre zmenu písma užívateľského rozhrania stačí vymeniť východzie písmo "Interface User" za iné a nastaviť "vždy".

Bližšie informácie nájdete v Pomocníkovi OpenOffice.org.

Klávesové skratky

V OpenOffice.org je možné použiť iba klávesové skratky, ktoré nepoužíva operačný systém. Pokiaľ klávesová skratka v OpenOffice.org nefunguje, tak ako je opísané v pomocníkovi, skontrolujte, či túto klávesovú skratku už nepoužíva operačný systém. Aby ste predišli týmto konfliktom, môžete zmeniť klávesy používané operačným systémom. Alebo môžete zmeniť takmer všetky klávesové skratky v OpenOffice.org. Bližšie informácie nájdete v pomocníkovi OpenOffice.org alebo v dokumentácii operačného systému.

Súborový systém ReiserFS: OpenOffice.org nespustí užívateľ s ID vyšším ako 65535

V nižšej verzii ako 3.6 spôsoboval ReiserFS problémy v okamihu, keď ID užívateľa bolo vyššie ako 65535. Problém bol v tom, že dočasné súbory ukladané OpenOffice.org nemohli byť už odstránené, pretože to mohol len správca systému (napr. /tmp/OSL_PIPE_xxx). Výsledkom bolo, že nebolo možné spustiť OpenOffice.org. Tento problém bol už vo verzii 3.6 a vyššej odstránený.

Zamykanie súborov

Vo východzom nastavení je zamykanie súborov vypnuté. Pre jeho aktiváciu je potrebné nastaviť premennú prostredia SAL_ENABLE_FILE_LOCKING=1 a vyexportovať ju. Tieto položky sú už uvedené v skripte soffice, takže ich stačí prípadne odkomentovať.

Upozornenie: zamykanie súborov môže spôsobiť problémy na Solarise 2.5.1 a 2.7 pri spolupráci s linuxovým NFS 2.0. Pokiaľ používate tieto verzie, potom vám nedoporučujeme túto funkciu aktivovať. Inak OpenOffice.org zamrzne v prípade, že sa pokúsite otvoriť súbor z adresára na linuxovom stroji pripojenom prostredníctvom NFS.

Používanie Info-ZIP

OpenOffice.org používa Info-ZIP pre vytváranie a rozbaľovanie inštalácie OpenOffice.org a tiež pre zabaľovanie a rozbaľovanie súborov v XML formáte. Info-ZIP súbory (ZIP, UnZip a ďalšie utility) sú voľne šíriteľné a je možné ich použiť v zdrojovom kóde ako spustiteľný program. Nájdete ich napr. na anonymnom FTP servery ftp://ftp.uu.net/pub/archiving/zip/*.

Použité/upravené zdrojové kódy

Portions Copyright 1998, 1999 James Clark. Portions Copyright 1996, 1998 Netscape Communications Corporation.

Ako sa zapojiť

OpenOffice.org komunita bude mať prospech z vašej aktívnej účasti na vývoji tohto významného Open Source projektu.

Ako užívateľ ste už významnou časťou vývoja a radi by sme vás podporili pri rozvíjaní ďalších aktivít týkajúcich sa OpenOffice.org. Pozrite sa, prosím, na užívateľské stránky na adrese: www.openoffice.org

Registrácia

Venujte prosím chvíľku pri inštalácii pre registráciu produktu. Aj keď je registrácia dobrovoľná, doporučujeme vám sa zaregistrovať, pretože tieto informácie umožnia komunite vytvárať kvalitnejší software a cielene reflektovať potreby užívateľov. Pritom sú zachované vaše práva na ochranu osobných údajov. Pokiaľ neuskutočníte registráciu už pri inštalácii, môžete tak uskutočniť aj neskôr na stránkach www.openoffice.org/welcome/registration-site.html

Užívateľský dotazník

Na stránkach OpenOffice.org tiež nájdete Užívateľský dotazník, ktorý vám doporučujeme vyplniť. Výsledky dotazníku pomôžu OpenOffice.org vytvoriť si lepšiu predstavu o potrebách užívateľov ďalších verzií kancelárskeho balíka. Komunita OpenOffice.org sa zaväzuje zabezpečiť vaše osobné údaje.

Oznamovanie chýb a problémov

Na internetových stránkach OpenOffice.org nájdete tiež mechanizmus pre oznamovanie, sledovania a riešenia chýb a problémov, ktorý sa nazýva IssueZilla. Vítame spätné reakcie od všetkých užívateľov. Oznamovanie problémov je jednou z najvýznamnejších možností, ktorými môžu užívatelia prispieť k ďalšiemu vylepšovaniu kancelárskeho balíka.

Prihlásiť do konferencie

Môžete sa prihlásiť do e-mailové konferencie slovenských užívateľov OpenOffice.org. Adresa konferencie je users@sk.openoffice.org alebo sa môžete prihlásiť cez webové rozhranie na adrese http://sk.openoffice.org/servlets/ProjectMailingListList. Ďalej je tu uvedených niekoľko ďalších konferencií (anglicky), do ktorých sa môžete prihlásiť
www.openoffice.org/mail_list.html

  • Novinky: announce@openoffice.org - doporučené všetkým užívateľom - (nízka aktivita)
  • Užívateľská podpora: users@openoffice.apache.org - doporučené novým užívateľom - (stredná aktivita)
  • Hlavné užívateľské fórum: users@openoffice.apache.org - ľahká cesta k hlbokozmyselným diskusiám - (vysoká aktivita)
  • Marketingové projekty: marketing@openoffice.apache.org - nielen vývoj- (vysoká aktivita)
  • Vývojárska konferencia: dev@openoffice.apache.org (stredná až vysoká aktivita)
  • Groupware: groupware@whiteboard.openoffice.org (stredná aktivita)

Pripojiť sa k projektom

Môžete sa stať výraznou posilou vývojárskeho teamu a to i v prípade, že máte len menšie skúsenosti s vývojom softwaru.

Nájdete projekty, ktoré sa vzťahujú od lokalizácie cez portovanie a groupware až po samotné programovanie samotného kancelárskeho balíka. A pokiaľ nie ste vývojári, tak môžete skúsiť projekty pre dokumentáciu alebo marketing, alebo napr. preklad do Slovenčiny na adrese http://sk.openoffice.org.

Môžete pomôcť tým, že sa pridáte k marketingovej komunikačnej a informačnej sieti na adrese: http://marketing.openoffice.org/contacts.html kde sa môžete zapojiť do komunikácie s tlačou, médiami, vládnymi agentúrami, konzultantmi, školami, skupinami užívateľov Linuxu a vývojármi vo svojej krajine.

Používateľská podpora

Podrobné informácie o kancelárskom balíku OpenOffice.org 1.1 môžete nájsť v archíve konferencie 'users@openoffice.apache.org' (anglicky) na www.openoffice.org/mail_list.html alebo česky na http://cs.openoffice.org/servlets/SummarizeList?listName=users Ďalšou možnosťou je poslať svoju otázku priamo do konferencie users@openoffice.apache.org alebo users@cs.openoffice.org. Najprv je ale potrebné sa do konferencie prihlásiť.

Tiež môžete navštíviť často kladené otázky (FAQ) na domovských stránkach OpenOffice.org

Ako začať

Najlepšou cestou, ako začať, je prihlásiť sa do niektorej z konferencií (alebo do všetkých), chvíľu čítať a používať archív pre zoznámenie sa s najdôležitejšími témami konferencie. Potom už sa len e-mailom predstavíte a môžete sa do toho pustiť. Pokiaľ máte skúsenosti s Open Source projektami, potom sa pozrite do nášho zoznamu úloh (TODO) na adrese www.openoffice.org/dev_docs/todos.html, či nenájdete niečo, s čím môžete pomôcť.

Dúfame, že sa vám bude s OpenOffice.org 1.1 dobre pracovať a že sa k nám pripojíte online.

Komunita OpenOffice.org a autori slovenskej verzie