Manuál pre Issuezillu

Stručný návod ako si založiť v Issuezille úceť, naučiť sa komentovať existujúce chyby (bugy) a zakladať nové;.

Obsah:

Vytvorenie a nastavenie účtu

Vytvoriť si účet v systéme IssueZilla je veľmi jednoduché. Navštívte stránku sk.openoffice.org a v ľavom hornom rohu kliknite na "Register":

sk.openoffice.org

Teraz musíte zadať názov svojho účtu (login) a svoju e-mailovú adresu (v prípade, že účet s daným názvom už existuje, budete si musieť vybrať iný účtet).

Registrácia

V prípade, že uspejete, bude vám na vašu e-mailovú adresu poslaná správa s odkazom na stránku kde si môžete vytvoriť heslo.

Mail linkou na heslo

Po kliknutí na odkaz sa dostanete na stránku kde si môžete vybrať heslo.

Výber hesla

Teraz sa dostanete na hlavnú stránku vášho nového účtu.

Start page

Teraz máte zriadený účet, pomocou ktorého môžete do Issuezilly prispievať a je na čase sa naučiť, ako pracovať s Issuezillou a vkladať do nej svoje komentáre.

Prezeranie chýb a vkladanie komentárov

V prípade, že už máte vytvorený účet na OpenOffice.org, môžete sa prihlásiť. Navštívte stránku sk.openoffice.org a v ľavom menu vyberte "Login". Zadajte váš login a heslo. V prípade, že ste heslo zabudli, zadajte login a nechajte si na vašu e-mailovú adresu poslať nové heslo.

Issuezilla obsahuje nielen popísané chyby v slovenskom OpenOffice.org, ale tiež chyby v samotnom OpenOffice.org, ktoré sú zvyčajne písané v angličtine. My sa v tomto návode zameriame len na chyby v slovenskej lokalizácii, ktoré sa reportujú po slovensky. Zoznam aktuálnych chýb v slovenskej lokalizácii je dostupný z hlavnej stránky sk.openoffice.org v pravom menu, cez položku "Zoznam chýb".

Každá chyba má pridelené číslo, ktoré ju jednoznačne identifikuje (v stĺpci označenom ID).

Vývojári slovenského OpenOffice.org vám budú veľmi vďační, pokiaľ si raz za čas tento zoznam prejdete, resp. pridáte svoje komentáre. Vítené je hlavne:

  • potvrdenie chyby - napr. bola nahlásená chyba XY pozorovaná vo vezii OOo1.1beta2 pod Linuxom RedHat 8.2. Vy si chybu vyskúšate a pripojíte svoju poznámku, že u OOo1.1beta2 pod Windows2000 túto chybu pozorujete taktiež.
  • upresnenie chyby - napr. bola nahlásená chyba XY, keď pri exporte dokumentu do Wordu je poškodená slovenčina. Vy si chybu vyskúšate a všimnete si, že k problému dochádza len, pokiaľ je text ve fonte XYZ.

Pokiaľ si chcete prezrieť detailnú informáciu o danej chybe, kliknite na číslo chyby. Bližšie si opíšeme tie detaily, ktorým by ste mali rozumieť:

  • Issue - číslo chyby - jednoznačný identifikátor chyby. Použivá sa napr. pokiaľ chceme na chybu upozorniť v mailing liste (stačí potom poslať len toto číslo).
  • Summary - názov chyby.
  • Platform - na akej platforme bol problém spozorovaný (obvykle PC, ale napr. aj Macitosh či Palm PDA).
  • OS - na akom operačnom systéme bol problém pozorovaný (Windows + jeho verzia(windowsu), Linux, FreeBSD a pod.).
  • Version - v ktorej verzii OOo bol problém pozorovaný (OOo 1.1beta2, OOo 1.1RC2 apod.).
  • Component - ktorej časti OOo sa problém týka - pokiaľ sa problém týka slovenskej lokalizáce, bude tu vždy sk.
  • Subcomponent - konkrétnejšie zaradenie, ktorej časti aplikácie sa problém týka:
    • "helpcontent" = chyba v pomocníkovy
    • "translation" = chyba v prekladoch textov, dialógov aplikácie (menu, popisky tlačítiek a pod.)
    • "www" = chyba súvisiaca s webom sk.openoffice.org
    • "code" = chyba vo vlastnom programe (chyby typu "aplikácia spadne, keď urobím XY", alebo "pri exporte do Wordu mi nefunguje XY").

Dole pod parametrami nájdeme to nejdôležitejšie: Description - samotný popis chyby a prípadné komentáre uživateľov a vývojárov. Ako prvý nájdete pôvodný report problému. Potom zvyčajne následujú reakcie vývojárov, prípadné žiádosti na dodáníe viac informácií, screenshotov (odfotených pracovných plôch), problematických súborov apod. Mezi tím sú komentáre uživateľov snažiacich sa pomôcť a doplniť potrebné informáce. U každého komentára je poznamenané kto a kedy ho napísal.

Do Issuezilly by se malo písať bez použití diakritiky, inak budú znaky s háčikmi a čiarkami prevedené na nečiteľné znaky podobne ako v kwartovom komentári na obrázku. Ano, je to nepríjemný problém, ale zatiaľ nezostáva nič iné ako vyrovnať sa s tým.

Komentare k chybe

Potom ak chcete pridať svoj komentár, (nezabudnite sa predtým nalogovať - návod je na začiatku stránky), napíšte ho do poľa "Additional Comments".

Pridanie komentára

Keď vás priebeh riešenia chyby zaujímá alebo len prosto chcete pomôcť, pokiaľ by vývojári mali dalšie otázky, pripíšte sa do CC:. Nebudete sa tak muset do Issuezilly vracať len aby ste zkontrolovali, či vývojári nejako pokročili, ale každý daľší komentáe k téjto chybe vám automaticky príde e-mailom. Vývojári jsou tak s vami naďalej v kontakte. Pokiaľ vás problém časom prestane zaujímať, nieje problém se zo seznamu CC: opät odstrániť.

Do CC: nepíšte prímo svůj e-mail, ale e-mailový alias zapísaný ako 'váš login' + @openoffice.org. Komentáre tak budú posielané na e-mailovou adresu, ktorú ste uviedli v nastaveniach svojho účtu. Pokiaľ niekedy zmeníte svoju e-mailovú adresu, stačí ju zmenit iba raz v nastaveniach vášeho účtu a nieje nutné procházať jednotlivé záznamy v Issuezille.

Pridanie adresy do CC:

Niekedy se môže stať, že po vás vývojári chcú poslať screenshot alebo problémový súbor. V takovom prípade ho vložte do Issuezilly ako prílohu pomocou volby Create a new attachment. Pripíšte k súboru veľmi krátky komentár a zvolte, o aký typ súboru ide - obvykle o obrázok (potom vyberte GIF/JPEG či PNG) alebo o súbor OpenOffice.org či iného kancelářského balíku (vyberte Binary file).

Pridanie prílohy

Teraz by ste mali bez problémov vedieť vložit svoj komentár, event. prílohu k už existujúcemu problému v Issuezille. Pstáva sa eště naučit, ako v Issuezille zakladať nový problém.

Založiť nový problém...

Vychádazajme z predpokladu, že už máte v Issuezille vytvorený svoj účet a viete vkladať komentáre k už existujúcím problémom. Ostáva vám naučit sa, ako zakladať v Issuezille nové problémy.

Prihláste sa do Issuezilly (navštívte stránku cs.openoffice.org a v menu vľavo vyberte "Login").

Do Issuezilly se píšu problémy týkajúce se celého kancelárského balíku OpenOffice.org a tie se píšu anglicky. My si tu ukážeme iba ako písať o problémech týkajúcich se slovenskej lokalizácie (tie se píšu samozrejme Slovensky).

Zobrazíme si teda formulár pre vloženie problému súvisiaceho so Slovenskou lokalizáciou OpenOffice.org.

Nová chyba

Nenechajte sa zaskočit jeho zložitsťou. V skutečnosti až taký zložitý nieje a veľa položiek nieje potrebat vyplniť, protože slúží pre potreby vývojárov. Povinné položky sú označené hviezdičkou a jsou len dve. Ale aj tak je pre správné oznámenie problému lepšie vyplniť eště niekoľko dalších položiek. Popíšeme si teraz význam položiek, ktoré by sme vyplnit mali (je ich zvyčajne 6):

  • Version - v kterej verzi OOo byl problém spozorovaný (OOo 1.1beta2, OOo 1.1RC2 apod.)
  • Subcomponent - konkrétnejšie zaradenie, ktorej části aplikáce sa problém týka:
    • "helpcontent" = chyba v nápovede(pomocník,help)
    • "translation" = chyba v prekladoch textov dialogov aplikáce (menu, button atď.)
    • "www" = chyba souvisiaca s webom sk.openoffice.org
    • "code" = chyba vo vlastnom programe (chyby typu "aplikáce spadne, keď urobím XY", alebo "pri exporte do Wordu mi nefunguje XY").
  • Platform - na akej platforme bol problém spozorovaný (obvykle PC, ale je možné napr. Macintosh, Palm PDA aj.).
  • OS - na akom operačnom systéme bol problém spozorovaný (Windows + jeho verzia(windowsu), Linux, FreeBSD apod.)
  • Summary - název chyby. Sem patrí stručný názov chyby, napr. "Problém so Slovenčinou pri exporte do PDF", "Zlý text v dialogú Volby" (nutné vkladať bez diakritiky).
  • Description - vlastní popis problému. Pokiaľ je možné, jasný a detailný (nutné vkladať bez diakritiky). Pokiaľ si myslíte, že niektorá informace môže byť pre vývojárov dôležitá, neváhajte ju sem napísať. Pokiaľ by popis nestačil, dá sa priložiť ako prílohu (návod bol v predchádzajúcej časti) screenshot.

Nezabudnite si všetko zkontrolovať a potom stačí tlačítkom Commit všetko poslať. Vývojári časom pripoja svoj komentár, alebo budú požadovať dalšie informácie. Ako autor problému sa nemusíte na stránku vracať a kontrolovat, či sa niečo zmenilo. Všetko vám automaticky bude poslané na e-mailovou adresu, ktorú ste zadali pri vytváraní účtu. Vývojári sú tak s vami stále v spojení.

Nová chyba - vyplnenie

Teraz by ste už mali vedieť nielen pridávať komentáre k existujúcim záznamom o problémoch v Issuezille, ale aj vytvárať nové.