Kako pisati in oblikovati

OpenOffice.org dokumente z besedilom s

pogosto uporabljenimi funkcijami in Slogi

 

dokument je del
OOoDocs Project-a

Vsebina

 

 

 

1. Uvod

1.1 Zaženimo ga!

2. Pisanje in oblikovanje OpenOffice.org dokumenta z besedilom.

3. Slogovnik

4. Odpiranje, shranjevanje in tiskanje dokumentov z besedilom s paketom OpenOffice.org

5. Zahvala

6. Licenca

1. Uvod

Ta how-to predvideva, da bralec razume nekatere izraze, ki so pogosto uporabljeni v pisarniških aplikacijah, kot so levi in desni klik, kurzor, spustni menu in pogovorno okno. Namen tega dokumenta je skozi nekaj enostavnih primerov razložiti, kako deluje OOo Writer in kaj moramo narediti, da ustvarimo dokument. Vse tukaj navedene informacije so bile preizkušene na Microsoft Windows verziji OOo pisarniškega paketa; ne glede na to, pa so v večini primerov uporabne tudi na drugih platformah.

Zdaj pa nadaljujmo do našega prvega stika z Writer-jem: OOo urejevalnikom besedila.

1.1 Zaženimo ga!

Potem ko zaženemo Writer z izbiro Dokument z besedilom iz OOo skupine v Start Menuju na Windows računalniku, ali zaženemo skripto soffice na Linuxu, bi morali zagledati glavno okno, kot ga vidite spodaj:

Writer screenshot

Vidimo lahko 5 orodnih vrstic:

·         Vrstica z menuji v kateri so ukazi v obliki menujev,

·         Funkcijska vrstica vsebuje ikone za pogosto uporabljena opravila: odpri, shrani, kopiraj, izreži, prilepi, i.t.d.

·         Ukazna vrstica z ikonami za oblikovanje besedila,

·         Glavna orodna vrstica s posebnimi orodji, ki jih uporabljamo pri vnašanju besedila: vstavljanje polj, slik in drugih objektov.

·         Statusna vrstica, ki prikazuje trenutno stran, trenutno predlogo, odstotek povečave, način vstavi ali prepiši, način izbire in način hiperpovezave.

in tudi 2 plavajoči okni:

·         Slogovnik. Z nekaj kliki lahko spremenimo slog besedila,

·         Krmar. To orodje je posebej uporabno pri urejanju dolgih dokumentov, z veliko poglavji, razdelki, slikami in podobno.

Če plavajočih oken na začetku ne vidite, ju lahko prikažete s klikom na ikono Krmar Navigator iconin ikono Slogovnik Stylist iconki ju najdete v funkcijski vrstici.

Zapomnite si, da lahko, četudi se vam je zgodila velika nesreča pri urejanju dokumenta, vedno ponovno naložite zadnjo shranjeno verzijo v menuju Datoteka, ali pa ustvarite nov prazen dokument:

1.      pritisnite CTRL+N na tipkovnici, (pritisnite in držite tipko CTRL in nato še tipko N),

2.      izberite Datoteka-Nova-Dokument z besedilom iz vrstice z menuji ali kliknite ikono Nov Dokument v funkcijski vrstici.

Sedaj pa ustvarimo nov dokument z besedilom:

2. Pisanje in oblikovanje OpenOffice.org dokumenta z besedilom.

Če ste dosedaj delali s drugim urejevalnikom besedila, ne boste imeli težav z učenjem osnovnih funkcij OOo Writer-ja. Veliko funkcij in bližnjic je celo enakih kot v drugih Office paketih. Polje dokumenta, kjer vnašate besedilo je določeno s tanko sivo črto – omejevalnik besedila. Te robove lahko spremenite na naslednji način:

1.      v Slogovniku kliknite na ikono Slogi Strani Page Style icon,

2.      izberite in kliknite z desno miškino tipko na slog Privzeto, in prikazal se vam bo kontekstni menu,

3.      iz kontekstnega menuja za prikaz pogovornega okna Slog odstavka izberite Spremeni...,

4.      v pogovornem oknu Slog odstavka, nastavite velikost robov v razdelku Page tab.

Opozorilo: Če boste spremenili privzeti slog strani, bo to pomenilo, da bo vedno kadar boste želeli ustvariti nov dokument, vaša stran imela nove privzete nastavitve robov. Če želite, da bodo vaše spremembe veljale le za trenutni dokument pa je najbolje, da ustvarite nov slog strani na isti način kot zgoraj, razen z izbiro Nov... v kontekstnem menuju v točki 3 zgoraj. Ustvarili boste popolnoma nov slog in nove nastavitve robov bodo na voljo le, kadar boste na strani uporabili ta slog.

Pri spreminjanju robov polja dokumenta bodite previdni, ker jih lahko nastavite izven natisljivih robov vašega tiskalnika. Če boste nastavili takšne vrednosti, se vam bo prikazalo okno z opozorilom.

Utripajoči kurzor kaže mesto, kamor boste vnesli besedilo, če boste kaj natipkali. Poizkusite naprimer napisati stavek: Lep pozdrav! (klasika, kajne?)

Besedilo bo napisano s privzeto pisavo in slogom. Ponavadi se pri pisanju besedila v dokumentu pred drugim besedilom to obstoječe besedilo pomika v desno stran z vstavljanjem. Vendar pa lahko včasih uporabimo tudi drug način. Kadar želite naprimer zbrisati nekaj besed brez uporabe tipke za brisanje, lahko uporabite način pisanja čez obstoječe besedilo (overwriting mode). Z levo tipko na miški kliknite na kvadratek INSRT v statusni vrstici. Napis v kvadratku se bo spremenil v OVER. (med obema načinoma lahko preklapljamo tudi s tipko Insert na tipkovnici) Sedaj bo besedilo ki ga boste napisali, prekrilo obstoječe besedilo v dokumentu. V način vstavljanja se lahko vrnete s ponovnim klikom na isti kvadratek v statusni vrstici. V vsakem novem dokumentu se kurzor nahaja v zgornjem levem kotu polja dokumenta. Če želite pričeti s pisanjem na drugem mestu in še nimate nobenega besedila imate 3 možnosti:

·         Lahko natipkate veliko nepotrebnih odstavkov s pritiskanjem tipke return na tipkovnici, dokler ne pridete do željenega mesta. To je slaba in neprofesionalna rešitev. Uporabite jo le, če ste zelo, zelo neizkušeni.

·         Lahko kliknete ikono Neposredne kazalke Direct Cursor Iconv glavni orodni vrstici in vključite to funkcijo. Ta ikona vam omogoča vklop in izklop funkcije s ponovnim klikom nanjo. Pri premikanju miškinega kazalca po praznem polju dokumenta boste na levi videli moder trikotnik. Pri ponovnem kliku se bo kazalec premaknil točno v vrstico in položaj (levo, v sredino ali desno), kjer je trikotnik.

·         Na koncu, lahko iz vrstice z menuji izberete tudi Vstavi-Okvir in vnesete okvir z besedilom. Lahko ga boste postavili kamorkoli v vašem dokumentu.

Seveda, pa dokumenti sestavljeni iz dveh besed, niso posebej uporabni. Zato natipkajte vsaj 2 ali 3 vrstice besedila in pritisnite tipko RETURN le na koncu odstavka. Tako ste napisali odstavek. Sedaj napišite še kaj, da boste ustvarili dokument z dvema odstavkoma. Morda sedaj želite izbrati del napisanega besedila in preizkusiti kakšno funkcijo. Izbor besedila je poseben način, kjer z osvetlitvijo dela besedila določimo, nad katerim besedilom bomo izvedli kakšno dejanje. Ponavadi je izbrano besedilo prikazano z belimi črkami na črni podlagi. Besedilo lahko izberete na naslednje načine:

·         izberite eno besedo z dvojnim klikom nanjo.

·         izberite vrstico s trojnim klikom kjerkoli v izbrani vrstici.

·         izberite več vrstic z enim levim klikom miške ob začetku besedila, ki ga želite izbrati in povlecite miško do zadnje besede, ki jo še želite izbrati, brez da bi pri tem izpustili tipko na miški.

·         izberite dele besedila, ki niso skupaj. Izberite prvi del besedila in nato s pritisnjeno tipko CTRL izberite naslednji del.

·         izberite celotno besedilo z zaporednim pritiskom tipk CTRL+A na tipkovnici. (Pritisnite in držite CTRL, nato pritisnite še A.)

Namig: funkcija izbora besedila je zelo močno orodje v povezavi s funkcijo Najdi, ki jo pokličete s tipkami CTRL+F ali s klikom na ikono Najdi vključeno/izključeno v glavni orodni vrstici. V okence 'Najdi' v pogovornem oknu, ki se bo prikazalo, lahko vpišete besedo, ki jo želite poiskati v vašem dokumentu. S klikom na gumb Najdi vse v pogovornem oknu, bo program poiskal vse iskane besede v vašem dokumentu. Tako boste lahko izvedli oblikovanje ali urejanje, ki ga želite. Bodite pozorni na to, kam boste kliknili pri preklopu pogovornega okna Najdi v glavno okno dokumenta. Če kliknete znotraj polja dokumenta bodo vse izbrane besede ugasnjene, zato boste morali iskanje ponoviti. Temu se lahko izognete tako, da kliknete v naslovno vrstico glavnega okna (prva vrstica zgoraj, kjer je prikazan naslov vašega dokumenta).

Nad izbranim besedilom lahko izvedete štiri glavna dejanja: kopiranje, izrezovanje, brisanje in oblikovanje. Če želite v odložišče kopirati del izbranega besedila pritisnite CTRL+C. Kadar pa želite besedilo izrezati in odložiti v odložišče pritisnite CTRL+X. Vaše besedilo lahko iz odložišča prilepite nazaj, s pritiskom na CTRL+V. Te bližnjice so standardne, prav tako pa so vam v funkcijski vrstici na voljo tudi ikone.

Dejanje brisanja izbranega besedila je prav tako enako kot pri drugih Office paketih, ki ste jih morda uporabljali: enostavno pritisnite tipko za brisanje, preslednico ali pa natipkajte nekaj, kar želite prepisati čez izbrano besedilo. Na drugi strani pa se oblikovanje v Ooo nekoliko razlikuje od načinov, ki ste jih poznali dosedaj. Pravzaprav poznamo dva načina za oblikovanje besedila v Writer-ju:

1.      uporabite orodja, ki jih najdete v ukazni vrstici ali v menuju za oblikovanju, se the tools provided from the Command Bar or Format Menu,

2.      uporabite Slogovnik  (poglejte naslednjo poglavje)

Zaenkrat bomo pogledali le točko 1.

Izbrano besedilo lahko pričnete spreminjati z zamenjavo lastnosti sloga. Potem ko izberete kaj želite spremeniti, kliknite na eno izmed ikon z lastnostmi sloga Attributes icons v ukazni vrstici. Te spremenijo izbrano besedilo (od leve proti desni) v Krepko, Ležeče in Podčrtano. Do istega rezultata pridete tudi z uporabo bližnjic na tipkovnici:

·         CTRL+B za krepko,

·         CTRL+I za ležeče,

·         CTRL+U za podčrtano.

Bolj natančno lahko določite lastnosti sloga besedila za uporabo Oblika-Znak... ali Oblika-Odstavek... iz vrstice z menuji, glede na del besedila, ki ga želite spremeniti. V OOo lahko spremenite poravnavo besedila ter barvo in ozadje besedila:

1.      Kliknite na eno od ikon za poravnavo positions iconsv ukazni vrstici, kadar želite spremeniti poravnavo besedila (levo, na sredino, desno ali obojestransko).

2.      Kliknite in nekaj sekund držite na eno od barvnih ikon color iconsv ukazni vrstici, kadar boste želeli prikazati barvno paleto, s katere boste izbrali željeno barvo.

Namig:barvne palete lahko spremenite v plavajoče okno, ki bo odprto, dokler ga ne boste zaprli s pritiskom na gumb za zapiranje v desnem zgornjem kotu okna. Za izvedbo te operacije ponovite drugi korak, ki je opisan zgoraj, kliknite in držite levi gumb na miški v naslovni vrstici okna barvne palete, nato povlecite miško na neko mesto v dokumentu in končno spustite gumb. Tudi druga pojavna okna v glavni orodni vrstici se obnašajo enako.

Če ste izvedli vse procedure prikazane dosedaj, ste se naučili natipkati in spremeniti glavne lastnosti vašega besedila. Vendar pa dokumenti včasih potrebujejo popolnoma nov "videz in občutek". To lahko dosežete z uporabo nove pisave ali velikosti, skupaj in v povezavi s poudarjanjem posebnih delov besedila kot so naslovi, navedki, komentarji in podobno.

Ponavadi je privzeta pisava novega dokumenta nastavljena na "Thorndale" ali "Times New Roman". Lahko se zgodi, da teh pisav nimate nameščenih v vašem sistemu, ali pa vam niso všeč. Privzeto pisavo lahko spremenite z izbiro Orodja-Možnosti v vrstici z menuji in brskanjem v pogovornem oknu Možnosti ki se pojavi, do Dokument z besedilom-Osnovne pisave (zahodne). Tam lahko spremenite privzete pisave, naslove, sezname, napise in kazala. Na žalost je ta rešitev zelo radikalna. To pomeni, da boste spremenili pisavo v vseh dokumentih, ki ste jih ustvarili.. Druga, boljša rešitev, s katero pridete do istega rezultata pa je, če uporabite spustni menu Spremeni ime in velikost pisave , ki se nahaja v ukazni vrstici.

Prvi menu prikazuje predogled vseh pisav, ki so vam na voljo v vašem sistemu. Če želite videti celoten spisek, kliknite na majhen gumb s puščico na desni strani, nato pa lahko z drsnikom pregledate vse pisave. Drugi, pa prikazuje višino pisave ki je prikazana v točkah. Izberite besedo ali del besedila in poizkusite spremeniti vrsto in velikost pisave. Kot rečeno, je to najboljši način za hitro izdelavo naslovov ali drugih posebnih oblik besedila.

Samo za uporabnike Linux-a: OOo lahko uporablja can use TrueType pisave, ki so nameščene v vašem sistemu, prav tako pa zna uporabiti tudi ostale pisave, ki jih želite dodati neodvisno od drugih aplikacij. Kot korenski uporabnik zaženite skripto spadmin, ki jo najdete v OOo namestitvenem imeniku. S tem orodjem lahko dodajate nove pisave in tudi tiskalnike.

3. Slogovnik

Predstavljajte si, da ste napisali dolgo besedilo z veliko odstavki, ki imajo različne sloge naslovov, nato pa vam pet minut pred koncem službe vaš šef reče: "Za naslov imam raje pisavo Arial namesto Verdana, za normalno besedilo pa mi je bolj všeč Georgia kot Times New Roman. Prosim, spremeni pisave preden odideš domov…" Oh da, imate 5 minut časa, da spremenite na desetine naslovov in odstavkov!

Če besedila ne bi urejali s pisarniškim paketom OOo, bi bila takšna naloga prava nočna mora. Tako pa lahko uporabite Slogovnik in pospešite spremembe, ki jih želite narediti.

Slogovnikovo plavajoče okno, ki ga vidite spodaj, bi moralo biti prikazano vedno, kadar odprete nov dokument.

Stylist window

Če okna ne vidite, kliknite na ikono Slogovnik Stylist iconki jo najdete v funkcijski vrstici.

To smo že uporabili, ko smo v prvem delu ustvarili nov slog strani. Sedaj pa bomo izvedeli še nekaj več o njegovi uporabi.

Okno Slogovnik sestavlja vrstica z orodji tik pod naslovno vrstico, kjer je 5 ikon na levi za preklop med različnimi slogi: Odstavka, Znakov, Okvira, Strani in slogi Oštevilčenja; in še 3 dodatne na desni strani, ki omogočajo dostop do nekaterih posebnih funkcij: Način zapolnitev oblik, Nov slog iz izbora in Posodobi slog. Pod to vrstico je prostor, kjer so prikazani vsi slogi, ki so na voljo. Spodaj pa vam okence omogoča izbiro različnih filtrov za prikaz, kot na primer: 'Slogi poglavja' namesto 'Vsi slogi' , tu je tudi 'Samodejno'.

Po tem kratkem pregledu, se lahko vrnemo na primer o katerem smo govorili na začetku tega poglavja. Kako lahko spremenimo vse te naslove in odstavke v 5 minutah? Če ste uporabili statične sloge, kot je to prikazano v drugem poglavju, je to skoraj nemogoče. To metodo uporabite le kadar morate oblikovati en ali dva naslova ali besede, nič več. Z Slogovnikovimi slogi (pravimo jim tudi 'dinamični slogi') pa imate možnost spreminjati več odstavkov besedila, ali celo knjigo s samo nekaj kliki. Pa poglejmo kako deluje:

·         Kliknite na prvo ikono, ki se imenuje 'Slogi odstavka', da prikažete vse sloge, ki se nanašajo na odstavek. Opazili boste, da so nekateri slogi že pripravljeni za uporabo.

·         Da bi jih uporabili na besedilu, ki ste ga napisali, lahko izbirate med:

1.      označite besedilo, ki mu želite določiti slog, nato pa z dvojnim klikom iz Slogovnika izberite slog. Izbrani slog bo takoj prikazan.

2.      enkrat kliknite na slog v Slogovniku, nato pa ponovno kliknite na ikono Način zapolnitev oblik Fill format mode icon.  To orodje vam bo na voljo, dokler ga ne boste ponovno kliknili. Kurzor se bo spremenil v utripajočo sivo navpično črto, miškin kazalec pa v košaro z barvami. Kadar kliknete znotraj odstavka ali naslova, se bo spremenilo celotno besedilo tega odstavka ali naslova.

Svoj sestavek lahko z uporabo že pripravljenih slogov v Slogovniku zelo enostavno urejate. Vendar pa razvijalci OOo ne morejo vedeti za želje vsakega šefa po svetu; zato imamo na voljo praktično funkcijo za spreminjanje in prilagajanje obstoječih slogov.

Slog lahko spremenite na naslednji način:

1.      Preverite, da ste izbrali Slogi odstavka, nato pa z levim klikom na slog izberite določen slog. Slog bo poudarjen.

2.      Nato kliknite z desno miškino tipko na izbrani slog in v menuju izberite Spremeni...

3.      V pogovornem oknu lahko spreminjate lastnosti po vaših željah.

4.      Kliknite V redu, da potrdite vaš izbor ali Prekliči za izhod brez sprememb.

Namig: Če ste slog v vašem dokumentu spremenili neposredno (uporabili novo pisavo, barvo, velikost ...), lahko pripadajoč slog v Slogovniku spremenite tako, da bodo vsi deli besedila s tem slogom avtomatično posodobljeni.

To naredite na naslednji način:

·         Označite spremenjeno besedilo in nato v Slogovniku kliknite ikono Posodobi slog update style icon.

ali

·         Potegnite izbrano besedilo in ga spustite na slog v Slogovniku. Besedilo se bo avtomatično posodobilo.

Nov slog lahko ustvarite:

1.      ponovite prvi korak zgoraj. Zapomnite si, da bo vaš novi slog podedoval lastnosti sloga, ki ste ga izbrali, zato bodite pazljivi pri uporabi,

2.      z desno tipko na miški kliknite na izbrani slog in v menuju, ki se bo pojavil izberite Nov...,

3.      v razdelku Knjižnica pogovornega okna Slogi odstavka vpišite ime novega sloga,

4.      izberite ime sloga, ki bo sledil v vašem dokumentu. To je ta, ki ste ga ravnokar ustvarili. Privzeto slogu odstavka sledi isti slog, vendar pa boste ob določenih priložnostih morda želeli drugačen vrstni red. Po naslovu na primer želite odstavek z navadnim besedilom ali pa manjši naslov. Če boste v oknu izbrali tak slog, bo le-ta avtomatično izbran, takoj ko boste na tipkovnici pritisnili tipko return. Na ta način lahko prihranite nekaj časa.

5.      napravite še ostale spremembe, ki jih želite: pisava, odmiki, barva pisave in ozadja itd.

6.      z gumbom V redu potrdite vaš izbor in okno se bo zaprlo.

Namig: nov slog lahko izredno hitro ustvarite na naslednji način:

·         vse spremembe, ki ste jih napravili nad delom besedila v vašem dokumentu, lahko uporabite v novem slogu tako da:

·         ga izberete in označite ter

·         v slogovniku kliknete na ikono Nov slog iz izbora   in v oknu Ustvari slog ki se bo pojavilo vpišete ime novega sloga

Vaš sestavek bo vsekakor pripravljen v petih minutah če ste:

1.      Spremenili pisave odstavkov in naslovov s spremembo uporabljenih slogov v Slogovniku kot je opisano zgoraj. Vsi odstavki in naslovi, ki imajo isti slog bodo avtomatsko posodobljeni!

2.      V primeru večjih sprememb ali prevzetnejših šefov, pa lahko ustvarite popolnoma nov slog in ga uporabite na željenih mestih z uporabo načina Fill Format.

4. Odpiranje, shranjevanje in tiskanje dokumentov z besedilom s paketom OpenOffice.org

Odpiranje, shranjevanje in tiskanje datotek so najbolj pogosta opravila v urejevalnikih besedila, zato morajo biti te funkcije enostavne in lahko dostopne. OOo Office paket vam nudi več različnih možnosti.

Kadar želite odpreti dokument lahko:

·         Na tipkovnici pritisnete CTRL+O,

·         Iz vrstice z menuji izberete Datoteka-Odpri,

·         V funkcijski vrstici kliknite  ikono Odpri Datoteko open file icon.

Ne glede na to kaj boste izbrali, se vam bo prikazalo pogovorno okno Odpri Datoteko. V oknu lahko poiščete in izberete datoteko, ki jo želite odpreti.

Namig: Zgoraj naštete možnosti veljajo le kadar je okno dokumenta v OOo že odprto. Vendar pa bi bilo odpirati prazen dokument samo za odpiranje druge datoteke izguba časa. Zato ima Windows verzija vgrajen "Hitri Zagon". To je program, ki se zažene ob zagonu vašega sistema in ga lahko uporabite preko ikone z majhnim metuljem v spodnjem desnem kotu vašega ekrana. Dvakrat kliknite na ikono in pojavilo se bo pogovorno okno Predloge in Dokumenti. V oknu boste lahko izbrali dokument in ga neposredno odprli. Z desnim klikom na isto ikono, pa lahko prikažete enostavnejše okno odpri Datoteko.

kadar pa želite dokument shraniti:

·         Na tipkovnici pritisnite CTRL+S,

·         Iz vrstice z menuji izberite Datoteka-Shrani,

·         V funkcijski vrstici kliknite ikono Shrani  .

Karkoli boste izbrali, se bo odprlo pogovorno okno Shrani Datoteko.

Opozorilo: če vašega dokumenta od trenutka ko je bil shranjen niste spremenili, bo ikona shrani grayed save icon pobarvana sivo in dokumenta ne boste mogli ponovno shraniti, razen če uporabite možnost Shrani kot...

Sedaj pa si bomo ogledali, kako lahko vaš dokument natisnete.

Ker je bil ta How-To preizkušen na Windows OS, si bomo v nadaljevanju ogledali sodelovanje tiskalniškega sistema Windows in OOo. Če ste uporabnik Linux ali Solaris operacijskega sistema si oglejte, kako je v vašem tiskalniškem sistemu mogoče dodati tiskalnik in kako ga uporabljati z OOo. Večina pogovornih oken v OOo paketu pa je enakih na vseh platformah.

Pred tiskanjem morate nastaviti vaš privzeti tiskalnik. Iz vrstice z menuji izberite Datoteka-Nastavitve tiskanja. V oknu Nastavitve tiskalnika, ki se vam bo prikazalo, bi morali v okenčku 'Ime' videti vaš privzeti tiskalnik. Če ta ni nameščen, ga morate namestiti izven OOo paketa s pomočjo sistemskih orodij za tiskalnike. Nekatere nastavitve vašega tiskalnika boste lahko spremenili  s klikom na gumb 'Lastnosti...'. To nastavitev boste morali narediti le enkrat, nato pa bo tiskalnik z izbranimi lastnostmi na voljo vsem OOo aplikacijam.

Potem, ko ste preverili nastavitve vašega tiskalnika, ste pripravljeni na tiskanje, vendar pa si je pred tem dobro ogledati, kako dokument izgleda. Writer vam ponuja zelo uporabno možnost Predogled strani. Iz menujske vrstice izberite Datoteka-Predogled strani. S tem boste preklopili v način Predogeda strani. V tem načinu boste videli kako bo vaš dokument natisnjen s posebnim pogledom 'stran do strani' . Prav tako lahko s klikom na ikono Predogled strani page preview four pages, ki jo najdete v spremenjeni vrstici nad dokumentom, hkrati gledate štiri strani. Z ikono Povečava predogleda preview zoom icon lahko pregled dokumenta enostavno povečate ali pomanjšate. Način predogleda ni pomemben samo za pregledovanje dokumentov pred tiskanjem, temveč lahko z njim prihranimo tudi nekaj papirja, s tem pa tudi drevesa! Na voljo imate tudi možnost Pogled strani za tiskanje print page view, ki vam omogoča, da natisnete točno to, kar vidite v predogledu – recimo 2 ali 4 strani skupaj! Ko ste ste s predogledom vašega dokumenta končali, ga lahko s klikom na ikono Neposredno natisni datoteko print file directly neposredno natisnete. S ponovnim pritiskom na ikono Predogled strani page preview icon, ki jo najdete v vrstici z orodji ali z dvojnim klikom na stran predogleda, se boste vrnili na tisto stran v urejevalniku.

Če želite, lahko pred tisknjem vašega dokumenta še vedno spremenite nekatere možnosti tiskalnika:

·         na tipkovnici pritisnite CTRL+P ,

ali

·         iz vrstice z menuji izberite Datoteka-Natisni...

V pogovornem oknu Natisni boste lahko določili koliko izvodov dokumenta želite natisniti, katere strani, kam bo usmerjen izhod tiskanja (tiskalnik ali datoteka) in ostale nastavitve do katerih pridete s pritiskom na gumb 'Možnosti...' ki ga najdete na levi strani okna. S pritiskom na gumb V redu boste vaš dokument poslali na tiskalnik ali v datoteko, ki ste jo določili.

5. Zahvala

Avtor : Gianluca Turconi

Zadnja sprememba : 9. Februar 2002

Kontakt: OOoDocs Project http://ooodocs.sourceforge.net

Prevod : Aleš Rom, 25. Oktober 2002

6. Licenca

Ta dokument je izdan pod pogoji  GNU Free Documentation License.

© 2002 Gianluca Turconi