VCL 2.5 - en to ja translation catalogue (615 entries)

en:           <TD colspan=3 align=center><h3>Change Password</h3></TD>
ja:           <TD colspan=3 align=center><h3>パスワード変更</h3></TD>

en:           <TD colspan=3><small>Try decreasing <em>Resolution</em> or <em>
ja:           <TD colspan=3><small>リモートコンピュータへの接続に時間が掛かる場合は、<em>解像度</em>か<em>画面色ビット数</em>を下げてみて下さい。<br>

en:           <TH align=right>Audio:</TH>
ja:           <TH align=right>オーディオ：</TH>

en:           <TH align=right>Color Depth:</TH>
ja:           <TH align=right>画面色ビット数：</TH>

en:           <TH align=right>Confirm Password:</TH>
ja:           <TH align=right>確認用パスワード：</TH>

en:           <TH align=right>Current Password:</TH>
ja:           <TH align=right>現在のパスワード：</TH>

en:           <TH align=right>Email Address<a href=#updateinfo>*</a>:</TH>
ja:           <TH align=right>メールアドレス<a href=#updateinfo>*</a>：</TH>

en:           <TH align=right>First Name<a href=#updateinfo>*</a>:</TH>
ja:           <TH align=right>名<a href=#updateinfo>*</a>：</TH>

en:           <TH align=right>Last Name<a href=#updateinfo>*</a>:</TH>
ja:           <TH align=right>姓<a href=#updateinfo>*</a>：</TH>

en:           <TH align=right>Map Local Drives:</TH>
ja:           <TH align=right>ローカルドライブにマッピング：</TH>

en:           <TH align=right>Map Local Printers:</TH>
ja:           <TH align=right>ローカルプリンタにマッピング：</TH>

en:           <TH align=right>Map Local Serial Ports:</TH>
ja:           <TH align=right>ローカルシリアルポートにマッピング：</TH>

en:           <TH align=right>New Password:</TH>
ja:           <TH align=right>新規パスワード：</TH>

en:           <TH align=right>Preferred Name:</TH>
ja:           <TH align=right>ニックネーム：</TH>

en:           <TH align=right>Resolution:</TH>
ja:           <TH align=right>解像度：</TH>

en:       <INPUT type=submit value="Confirm Changes">
ja:       <INPUT type=submit value="変更確認">

en:       <INPUT type=submit value="Submit Changes">
ja:       <INPUT type=submit value="変更">

en:       <INPUT type=submit value="Submit General Preferences">
ja:       <INPUT type=submit value="変更">

en:       <INPUT type=submit value=Cancel>
ja:       <INPUT type=submit value="キャンセル">

en:       <INPUT type=submit value=Delete>
ja:       <INPUT type=submit value="削除">

en:       <INPUT type=submit value=Edit>
ja:       <INPUT type=submit value="編集">

en:       <INPUT type=submit value=Submit>
ja:       <INPUT type=submit value="送信">

en:       <legend>General Preferences</legend>
ja:       <legend>一般設定</legend>

en:       <legend>Personal</legend>
ja:       <legend>個人情報</legend>

en:       <legend>RDP</legend>
ja:       <legend>リモートデスクトップ接続プログラム</legend>

en:       <p>Send email notifications about reservations:<br>
ja:       <p>予約通知メールの送信：<br>

en:       <p>View User Groups:<br>
ja:       <p>ユーザグループ表示<br>

en:     <TD align=center>No</TD>
ja:     <TD align=center>いいえ</TD>

en:     <TD align=center>Yes</TD>
ja:     <TD align=center>はい</TD>

en:     <TD colspan=2 align=right><INPUT type=submit value=Login></TD>
ja:     <TD colspan=2 align=right><INPUT type=submit value="ログイン"></TD>

en:     <TD>("Connect!" button never clicked)</TD>
ja:     <TD>("接続！"ボタン未クリック)</TD>

en:     <TD>(Disconnect and no reconnection within 15 minutes)</TD>
ja:     <TD>(切断後、15分以内に再接続がなかったケース)</TD>

en:     <TD>(End of reservation reached)</TD>
ja:     <TD>(予約終了時刻に到達)</TD>

en:     <TD>(Future reservation deleted before start time reached)</TD>
ja:     <TD>(開始日時に達していない予約の削除)</TD>

en:     <TD>(Reservation released before end time reached)</TD>
ja:     <TD>(終了日時に達していない予約の終了)</TD>

en:     <TD>(Reserved computer failed to get prepared for user)</TD>
ja:     <TD>(予約コンピュータの準備に失敗)</TD>

en:     <TD>(User never logged in)</TD>
ja:     <TD>(ユーザがログインしなかったケース)</TD>

en:     <TH align=right>"Later" Reservations:</TH>
ja:     <TH align=right>"後で利用"予約数：</TH>

en:     <TH align=right>"Now" Reservations:</TH>
ja:     <TH align=right>"今すぐ利用"予約数：</TH>

en:     <TH align=right>&gt; 4 Hours:</TH>
ja:     <TH align=right>4時間～：</TH>

en:     <TH align=right>0 - 30 Min:</TH>
ja:     <TH align=right>0 ～ 30分：</TH>

en:     <TH align=right>1 Hour - 2 Hours:</TH>
ja:     <TH align=right>1時間 ～ 2時間：</TH>

en:     <TH align=right>2 Hours - 4 Hours:</TH>
ja:     <TH align=right>2時間 ～ 4時間：</TH>

en:     <TH align=right>30 Min - 1 Hour:</TH>
ja:     <TH align=right>30分 ～ 1時間：</TH>

en:     <TH align=right>Audio:</TH>
ja:     <TH align=right>オーディオ：</TH>

en:     <TH align=right>Color Depth:</TH>
ja:     <TH align=right>画面色ビット数：</TH>

en:     <TH align=right>Deleted:</TH>
ja:     <TH align=right>削除：</TH>

en:     <TH align=right>End of Reservation:</TH>
ja:     <TH align=right>予約終了：</TH>

en:     <TH align=right>Failed:</TH>
ja:     <TH align=right>失敗：</TH>

en:     <TH align=right>Load times &gt;= 2 minutes:</TH>
ja:     <TH align=right>読込時間 &gt;= 2分：</TH>

en:     <TH align=right>Load times &lt; 2 minutes:</TH>
ja:     <TH align=right>読込時間 &lt; 2分：</TH>

en:     <TH align=right>Map Local Drives:</TH>
ja:     <TH align=right>ローカルドライブにマッピング：</TH>

en:     <TH align=right>Map Local Printers:</TH>
ja:     <TH align=right>ローカルプリンタにマッピング：</TH>

en:     <TH align=right>Map Local Serial Ports:</TH>
ja:     <TH align=right>ローカルシリアルポートにマッピング：</TH>

en:     <TH align=right>No Login:</TH>
ja:     <TH align=right>未ログイン：</TH>

en:     <TH align=right>Not Acknowledged:</TH>
ja:     <TH align=right>未承認：</TH>

en:     <TH align=right>Preferred Name:</TH>
ja:     <TH align=right>ニックネーム：</TH>

en:     <TH align=right>Released:</TH>
ja:     <TH align=right>終了：</TH>

en:     <TH align=right>Resolution:</TH>
ja:     <TH align=right>解像度：</TH>

en:     <TH align=right>Timed Out:</TH>
ja:     <TH align=right>時間切れ：</TH>

en:     <TH align=right>Total Hours Used:</TH>
ja:     <TH align=right>総利用時間：</TH>

en:     <TH align=right>Total Reservations:</TH>
ja:     <TH align=right>総予約数：</TH>

en:     <TH align=right>Total Unique Users:</TH>
ja:     <TH align=right>総ユニークユーザ数：</TH>

en:     <TH align=right>Unavailable:</TH>
ja:     <TH align=right>使用不可数：</TH>

en:     <TH align=right>Unique Users of
ja:     <TH align=right>OS別ユニークユーザ数：

en:     <TH>&gt;= 2 min load time</TH>
ja:     <TH>読込時間 &gt;= 2分</TH>

en:     <TH>&lt; 2 min load time</TH>
ja:     <TH>読込時間 &lt; 2分</TH>

en:     <TH>Ending</TH>
ja:     <TH>終了日時</TH>

en:     <TH>Environment</TH>
ja:     <TH>環境</TH>

en:     <TH>Failures</TH>
ja:     <TH>障害</TH>

en:     <TH>Hours Used</TH>
ja:     <TH>利用時間</TH>

en:     <TH>Initially requested</TH>
ja:     <TH>予約日時</TH>

en:     <TH>Req ID</TH>
ja:     <TH>リクエストID</TH>

en:     <TH>Reservations</TH>
ja:     <TH>予約</TH>

en:     <TH>Starting</TH>
ja:     <TH>開始日時</TH>

en:     <TH>Unique Users</TH>
ja:     <TH>ユニークユーザ</TH>

en:  (Testing)
ja:  (テスト中)

en:  (unable to connect to authentication server)
ja:  (認証サーバに接続することができません。)

en:  Image:
ja:  イメージ：

en:  Please select "Now" or use a time in the future.</font><br>
ja: "今すぐ利用する"または未来の時間を選択して下さい。</font><br>

en:  and
ja:  から

en:  and end
ja:  終了日時：

en:  and ending
ja:  終了日時：

en:  days
ja: 日

en:  for
ja:  継続時間：

en:  for <strong>
ja:  環境：<strong>

en:  hours
ja: 時間

en:  minutes
ja: 分

en:  minutes';
ja: 分';

en:  of every month
ja:  毎月の

en:  overlapping reservations at any given time.
ja: 件まで可能です。

en:  reservation</a>.<br>
ja: 件の予約があります</a>。<br>

en:  reservations</a>.<br>
ja: 件の予約があります</a>。<br>

en:  until
ja:  終了日時：

en: ">Help</a></li>
ja: ">ヘルプ</a></li>

en: &lt; and &gt; are not allowed.<br>
ja: &lt; と &gt; は許可されていません。<br>

en: &nbsp;At&nbsp;
ja: &nbsp;

en: &nbsp;min remaining
ja: 分です

en: '<font color=red>Selection not currently available due to scheduled system downtime for maintenance</font>';
ja: '<font color=red>メンテナンス中のため、現在利用できません</font>'

en: '<font color=red>Selection not currently available</font>';
ja: '<font color=red>現在利用できません</font>';

en: 'Estimated load time: &lt;
ja: '予想読込時間： &lt;

en: 'Estimated load time: &lt; %2.0f minutes';
ja: '予想読込時間： &lt; %2.0f分';

en: 'Estimated load time: &lt; 1 minute';
ja: '予想読込時間： &lt; 1分';

en: (Reservations with start time on given day)
ja: (与えられた日の開始時刻と予約)

en: (You must have javascript enabled to use the 'Until' option.)
ja: （あなたはjavascriptがオプション 'まで'を使用する有効にする必要があります。）

en: (too much computational time required to generate this graph)
ja: (このグラフを生成するために必要なすぎる計算時間)

en: (unspecified)
ja: (詳細不明)

en: (use your campus password)
ja: (大学のパスワードを使用して下さい)

en: , and the length of
ja: です。予約の長さはそれに応じて

en: , but not<br>exceeding
ja: <br>合計予約時間：

en: . This reservation<br>already meets that length. Therefore,
ja: です。この予約は、既にその時間を満たしています。したがって、

en: .</font>
ja: </font>

en: .<br><br>
ja: <br><br>

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 1st
ja: 第一

en: 2nd
ja: 第二

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 3rd
ja: 第三

en: 4th
ja: 第四

en: 5th
ja: 第五

en: :</TH>
ja: ：</TH>

en: </b> on
ja: </b> 開始日時：

en: </b> starting
ja: </b> 開始日時：

en: </b>.<br><br><br>
ja: </b><br><br><br>

en: </font> reservation is ready.
ja: </font>更新されます。

en: </strong> that started
ja: </strong> 開始日時：

en: <H2 align=center>Connect!</H2>
ja: <H2 align=center>接続！</H2>

en: <H2 align=center>User Preferences</H2>
ja: <H2 align=center>ユーザ設定</H2>

en: <H2>Current Reservations</H2>
ja: <H2>予約一覧</H2>

en: <H2>Current Reservations</H2>
ja: <H2>予約一覧</H2>

en: <H2>Max Concurrent Blade Reservations By Day</H2>
ja: <H2>日別最大同時ブレード予約</H2>

en: <H2>Max Concurrent Reservations By Day</H2>
ja: <H2>日別最大同時予約</H2>

en: <H2>New Reservation</H2>
ja: <H2>新規予約</H2>

en: <H2>New Reservation</H2><br>
ja: <H2>新規予約</H2><br>

en: <H2>Personal Information</H2>
ja: <H2>個人情報</H2>

en: <H2>RDP File Preferences</H2>
ja: <H2>リモートデスクトップ接続プログラムの設定</H2>

en: <H2>Reservations by Day</H2>
ja: <H2>日別予約</H2>

en: <H2>Reservations by Hour</H2>
ja: <H2>時間別予約</H2>

en: <H2>Statistic Information</H2>
ja: <H2>統計情報</H2>

en: <H2>Time Table</H2>
ja: <H2>タイムテーブル</H2>

en: <H2>Welcome to the Virtual Computing Lab</H2>
ja: <H2>ようこそVirtual Computing Labへ</H2>

en: <H3>Durations:</H3>
ja: <H3>継続時間：</H3>

en: <H3>Ending information:</H3>
ja: <H3>終了情報：</H3>

en: <H3>Reservation information between
ja: <H3>予約情報（期間）　：

en: <H3>Submit the following changes?</H3>
ja: <H3>以下の変更を送信しますか？</H3>

en: <INPUT id=newsubmit type=submit value="Create Reservation"
ja: <INPUT id=newsubmit type=submit value="予約"

en: <INPUT type=submit value="Create Reservation">
ja: <INPUT type=submit value="予約">

en: <INPUT type=submit value="Proceed to Login" tabindex=3 name=userid>
ja: <INPUT type=submit value="ログイン画面に進む" tabindex=3 name=userid>

en: <INPUT type=submit value=Next>
ja: <INPUT type=submit value="次へ">

en: <INPUT type=submit value=Previous>
ja: <INPUT type=submit value="前へ">

en: <INPUT type=submit value=Submit>
ja: <INPUT type=submit value="送信">

en: <b>NOTICE</b>: This site will be down for maintenance during
ja: <b>注</b>： メンテナンスのため

en: <big><strong>End Reservation/Make Production</strong></big><br><br>
ja: <big><strong>予約を終了/生産を行います</strong></big><br><br>

en: <br><br><font color="red"><b>Note:</b> You do not have an
ja: <br><br><font color="red"><b>注：</b> あなたが持っていない

en: <br><br>An error has occurred that has kept one of your reservations
ja: <br><br>予約処理中に予約を妨げるエラーが発生

en: <br><br>Click the <strong>
ja: <br><br>予約した仮想マシンに

en: <br><br>This page will automatically update
ja: <br><br>このページは予約の準備ができるまで

en: <br><font color="red">
    WARNING: This environment is part of
ja: <br><font color="red">警告：この環境の一部である。

en: <br><font color=red><strong>NOTE:</strong> Due to an upcoming
ja: <br><font color=red><strong>注：</strong> 同じコンピュータに

en: <br><font color=red>failed:
ja: <br><font color=red>失敗：

en: <br>Est:&nbsp;
ja: <br>推定：&nbsp;残り

en: <br>retrying at state "
ja: <br>以下の処理を再実行中："

en: <font color="#ff0000">The time you requested is in the past.
ja: <font color="#ff0000">ご希望の時間は過ぎています。

en: <font color="#ff0000">The time you requested overlaps with
ja: <font color="#ff0000">ご希望の時間は別の予約時間と

en: <font color=green>User preferences successfully updated</font><br>
ja: <font color=green>ユーザ設定の更新に成功しました</font><br>

en: <font color=red><big><strong>NOTICE:</strong> Later in this process, you must accept a
ja: <font color=red><big><strong>注：</strong> この後の処理で、ソフトウェアライセンスについて同意しなければなりません。

en: <font color=red>Login failed
ja: <font color=red>ログインに失敗しました

en: <font color=red>NOTE: The maximum allowed reservation
ja: <font color=red>注： この環境の最大予約

en: <font color=red>Selected method failed, please try again</font><br>
ja: <font color=red>選択された方法は失敗しました。やり直してください</font><br>

en: <h1>OOPS! - Reservation Has Expired</h1>
ja: <h1>予約の期限が切れました</h1>

en: <h2>Cluster Reservation</h2>
ja: <h2>クラスタ予約</h2>

en: <h2>Error: Invalid Input</h2><br>
ja: <h2>エラー：無効な入力</h2><br>

en: <h2>Site Currently Under Maintenance</h2>
ja: <h2>メンテナンス中</h2>

en: <h3>Explanation of authentication methods:</h3>
ja: <h3>認証方法の説明：</h3>

en: <h3>Notes on using this environment:</h3>
ja: <h3>この環境の使用上の注意：</h3>

en: <label for="laterradio">Later:</label>
ja: <label for="laterradio">後で利用する：</label>

en: <label for="openend">Until</label>
ja: <label for="openend">終了日時</label>

en: <label for="timenow">Now</label><br>
ja: <label for="timenow">今すぐ利用する</label><br>

en: <label for=remsel>Remember my selection</label><br>
ja: <label for=remsel>ログイン方法を記憶する</label><br>

en: <legend>When would you like to use the application?</legend>
ja: <legend>アプリケーション利用日時を指定して下さい。</legend>

en: <li>List of Dates/Times - Use this to specify any other cases, including single<br>
ja: <li>日付/時刻の一覧 - シングルを含む、任意の他の例を指定するには、このを使用して、<br>

en: <li>Repeating Monthly - Use this if the block allocation needs to occur on a certain<br>
ja: 月間繰り返し - ブロックの割り当ては、特定の上で発生する必要がある場合は、これを使用し<br>

en: <li>Repeating Weekly - Use this if the block allocation needs to occur every week.<br>
ja: <li>毎週繰り返す - ブロックの割り当てが毎週発生する必要がある場合は、このを使用してください。<br>

en: <strong>Image Description</strong>:<br>
ja: <strong>イメージ説明</strong>：<br>

en: <td colspan=3><hr>problem at state
ja: <td colspan=3><hr>以下の処理で問題発生：

en: <th align=right><br>State</th>
ja: <th align=right><br>状態</th>

en: <th>Est/Act<br>Time</th>
ja: <th>推定/実行<br>時間</th>

en: <th>Total<br>Time</th>
ja: <th>合計<br>時間</th>

en: ><label for=r1>matching my affiliation
ja: ><label for=r1>現在の認証方法のみ表示

en: ><label for=r2>from all affiliations
ja: ><label for=r2>全て表示

en: ><label for=r3>Enabled
ja: ><label for=r3>する

en: ><label for=r4>Disabled
ja: ><label for=r4>しない

en: ?<br>
ja: <br>

en: ?mode=selectMgmtnodeOption">Management Nodes</a></li>
ja: ?mode=selectMgmtnodeOption">ノード管理</a></li>

en: Access User Group
ja: アクセスユーザグループ

en: Active reservations during given hour averaged over selected dates
ja: 与えられた時間中にアクティブな予約は、選択した日付で平均

en: Add
ja: 加える

en: Additional comments
ja: その他のコメント

en: Admin User Group
ja: adminユーザー·グループ

en: An error has occurred.  If this problem persists, please email
ja: エラーが発生しました。 この問題が解決しない場合は、メールしてください

en: Any data saved only to the reserved machine
ja: すべてのデータは予約されたマシンにのみ保存

en: Are you finished with your reservation for <strong>
ja: 以下の予約を終了しますか？ 環境：<strong>

en: Are you satisfied that this environment is ready to be made production
ja: この環境では、生産を行うこと準備ができていることを満足している

en: Are you sure you want to continue?
ja: 続行してもよろしいですか？

en: Available
ja: 利用できる

en: Available Times
ja: 利用できる時間

en: Back</strong> button.
ja: 戻るボタンをクリックします。

en: Block Allocation
ja: ブロックの割り当て

en: Block Allocation Times
ja: 割り当て時間をブロック

en: Block Allocations
ja: ブロックの割り当て

en: Block Allocations are a way to have a set of machines preloaded with a particular environment at specified times and made available to a specific group of users. This is very useful for classroom use and for workshops. They can be made available on a repeating schedule such as when a course meets each week. Block Allocations only allocate machines for the group of users - they do not create the actual, end user reservations for the machines. All users still must log in to the VCL web site and make their own reservations DURING the period a block allocation is active. The forms here provide a way for you to submit a request for a Block Allocation for review by a sysadmin. If you just need to use a machine through VCL, use the New Reservation page for that.
ja: ブロックの割り当てが指定した時刻に特定の環境にプリロードされたと特定のユーザグループが利用できるようにマシンのセットを持っている方法です。 これは、教室での使用のための、ワークショップのために非常に便利です。 コー​​スは毎週満たしたときには、次のような繰り返しのスケジュールに基づいて利用することができます。 ブロックの割り当ては、ユーザーのグループのためにマシンを割り当てる - 彼らはマシンの実際のエンドユーザーの予約を作成しないでください。 すべてのユーザーがVCLのWebサイトにログインし、ブロックの割り当てがアクティブである期間中に自分の予約を行う必要があります。 ここでのフォームは、sysadminによるレビューのためにブロック割り当ての要求を送信するための方法を提供しています。 あなただけのVCLを介してマシンを使用する必要がある場合は、そのための新規予約ページを使用します。

en: Block Allocations</a></li>
ja: ブロック予約</a></li>

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change ending to:
ja: 変更後終了日時：

en: Checkpointing
ja: チェックポイント

en: Click an item to view its current status.
ja: 現在のステータスを表示するには、項目をクリックします。

en: Close
ja: 閉じる

en: Color Depth</em> to<br>speed up your connection if things seem
ja: 接続が速くなります。

en: Comp. ID
ja: コンピュータ

en: Complete the following form to request a new block allocation. Your request will need to be approved by a VCL admin before it is created.
ja: 新しいブロックの割り当てを要求するには、以下のフォームに記入します。 あなたの要求は、それが作成される前にVCL管理者の承認が必要になることがあります。

en: Confirm Block Allocation
ja: ブロック割り当てを確認する

en: Connect to reservation using
ja: を使用して予約に接続する

en: Connect!
ja: 接続！

en: Connect!</strong> button to get further
ja: 接続するための詳細情報が必要な場合は

en: Created
ja: 作成日時

en: Creator
ja: 作成者

en: Current Reservations</a> to select<br>another one that is available.
ja: 現在のご予約</a> 使用可能な別のいずれかを選択します。

en: Current Reservations</a></li>
ja: 予約一覧</a></li>

en: Current Reservations</strong> page will have further
ja: 予約一覧</strong>ページには

en: Current status of computers
ja: コンピュータの現在のステータス

en: Currently in Production
ja: 本番稼動

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Days
ja: 日

en: Delete Reservation
ja: 予約削除

en: Delete Reservation
ja: 予約削除

en: Delete reservation by
ja: 以下の予約を削除しますか？ ユーザ：

en: Delete reservation for <b>
ja: 以下の予約を削除しますか？ 環境：<b>

en: Detailed Reservation Status
ja: 詳細な予約状況

en: Details
ja: 細部

en: Documentation</a></li>
ja: ドキュメント</a></li>

en: Duration
ja: 継続時間：

en: Edit
ja: 編集

en: End
ja: 終わり

en: End Reservation
ja: 予約終了

en: End Reservation & Create Image
ja: 予約を終了し、イメージを作成します。

en: End Time
ja: 終了時間

en: End:
ja: 終了日時：

en: Ending
ja: 終了日時

en: Enter any additional information about this block allocation.<br>
ja: このブロックの割り当てに関する追加情報を入力してください。<br>

en: Environment
ja: 環境

en: Extend By
ja: で拡張

en: Extend reservation by:
ja: 延長予約時間：

en: Failed
ja: 失敗した

en: Failed to get user info from database.  userid was
ja: ユーザー情報の取得に失敗しました。ユーザID：

en: First Date
ja: 最初の日

en: First Date of Usage
ja: 使用の最初の日

en: For repeating block allocations, there are three ways you can enter the dates and times:<br>
ja: ブロックの割り当てを繰り返すためには、日付と時刻を入力することができ、次の3つの方法があります。<br>

en: Friday
ja: 金曜日

en: Get RDP File
ja: RDPファイルの取得

en: HOME
ja: ホーム

en: Hard Reboot
ja: ハードリブート

en: Hard Rebooting
ja: ハードリブート

en: Hello
ja: ログイン名：

en: Here you specify the start and end times of the<br>
ja: ここでの開始時刻と終了時刻を指定する<br>

en: If you do not see an applicable user group listed, please<br>
ja: あなたが該当するユーザー·グループが表示されない場合は、してください。<br>

en: If you selected "<font color="blue">(group not listed)</font>" as the User group, make sure<br>
ja: あなたが選択した場合 "<font color="blue">（グループに記載されていない）</font>" ユーザグループとして、確認してください<br>

en: In Use
ja: 使用中の

en: Indefinite Ending
ja: 不定エンディング

en: Initially Requested
ja: 最初に要求

en: Invalid data submitted
ja: 無効なデータが提出され

en: Invalid duration submitted
ja: 無効な期間は、提出された

en: Invalid end date/time submitted
ja: 提出され無効な終了日/時刻

en: Invalid start day submitted
ja: 無効な開始日投稿

en: Invalid start time submitted
ja: 無効な開始時刻は、提出された

en: Invalid user group submitted
ja: 無効なユーザー·グループは、提出された

en: Just end the reservation</label><br><br>
ja: 単に予約を終了</label><br><br>

en: Last Date
ja: 最後の日

en: Last Date of Usage
ja: 使用方法の最後の日

en: List of Dates/Times
ja: 日付と時刻のリスト

en: Loading...
ja: 負荷

en: Login with
ja: ログイン方法：

en: Logout</a></li>
ja: ログアウト</a></li>

en: Make this the production version</label><br>
ja: この生産バージョンを確認</label><br>

en: Manage Block Allocations
ja: ブロックの割り当てを管理する

en: Manage Computers</a></li>
ja: コンピュータ管理</a></li>

en: Manage Groups</a></li>
ja: グループ管理</a></li>

en: Manage Images</a></li>
ja: イメージ管理</a></li>

en: Manage Schedules</a></li>
ja: スケジュール管理</a></li>

en: Max Concurrent Virtual Machine Reservations By Day
ja: デイ·バイ·最大同時仮想マシンの予約

en: Modify Reservation
ja: 予約を変更する

en: Modify reservation for
ja: 以下の予約を変更します。 環境：

en: Modify the end time for this reservation:<br><br>
ja: この予約の終了時刻を変更します。<br><br>

en: Monday
ja: 月曜日

en: More Options
ja: その他のオプション

en: NOTE
ja: 気付く

en: Name
ja: 名

en: New Reservation</a></li>
ja: 新規予約</a></li>

en: New Reservations</a><br>to request a new reservation or to
ja: 新規予約</a>ページに行って新規予約を行うか、利用可能な

en: New password will be submitted<br>
ja: 新規パスワードを送信します<br>

en: No
ja: いいえ

en: No detailed information is available for this
ja: この予約に詳細情報は表示されません。

en: No detailed loading information is available for this
ja: この予約に詳細情報は表示されません。

en: None
ja: 無

en: Number of seats
ja: 座席数

en: Okay
ja: 良い

en: Owner
ja: 所有者

en: Password
ja: パスワード

en: Password incorrect
ja: 現在のパスワードを正しく入力して下さい

en: Passwords do not match
ja: 新規パスワードと確認用パスワードを一致するように入力して下さい

en: Pending...
ja: 処理中...

en: Please confirm the following values and then click <strong>Submit Block Allocation Request</strong>
ja: 次の値を確認して、ブロック割り当て要求を送信するをクリックしてください

en: Please make a selection from the menu to continue.<br>
ja: メニューを選択し、処理を継続して下さい。<br>

en: Please select a different time to use the image.<br>
ja: イメージを使用する別の時間を選択してください。<br>

en: Please select a different time.
ja: 異なる時間を選択してください。

en: Please select a valid environment
ja: 有効な環境を選択して下さい

en: Please select an authentication method to use:<br><br>
ja: 利用する認証方法を選択してください：<br><br>

en: Please select another time to use the application. If you are
ja: アプリケーションを利用する別の日時を選択して下さい。実行中の

en: Please select the environment you want to use from the list:<br>
ja: 利用したい環境をリストから選択して下さい：<br>

en: Please submit Block Allocation requests at least one full business day in advance to allow time for them to be approved.
ja: 彼らのために時間が承認できるようにするために、事前に少なくとも1つの完全な営業日ブロック割り当て要求を提出してください。

en: Preferred name can only be up to 25 characters
ja: ニックネームは25字以内で入力して下さい

en: Preferred name can only contain letters and spaces
ja: ニックネームは半角英字と空白のみで入力して下さい

en: Privileges</a></li>
ja: 権限設定</a></li>

en: Problem%20With%20VCL
ja: VCLの問題

en: Proceed to Login
ja: ログイン画面に進む

en: Reboot
ja: 再起動

en: Reboot Reservation
ja: リブート予約

en: Reinstall
ja: 再インストールする

en: Reinstall Reservation
ja: 予約を再インスト

en: Reinstalling
ja: 再インストール

en: Reloading
ja: リロード

en: Remove
ja: 削除する

en: Remove Reservation
ja: 予約を削除します。

en: Remove failed reservation from list of current reservations?
ja: 現在の予約リストから失敗した予約を削除しますか？

en: Remove timed out reservation from list of current reservations?
ja: 現在の予約リストからタイムアウトしました予約を削除しますか？

en: Repeat on the
ja: を繰り返す

en: Repeating
ja: 繰り返しの

en: Repeating Monthly
ja: 月間繰り返し

en: Repeating Weekly
ja: ウィークリーを繰り返す

en: Req ID
ja: リクエスト番号

en: Request New Block Allocation
ja: 新規ブロックの割り当てを要求する

en: Reservation Timed Out
ja: 予約はタイムアウト

en: Reservation failed
ja: 予約に失敗しました

en: Reservation has timed out
ja: 予約がタイムアウトしました

en: Reservations", then click the "End" button of your active
ja: 一覧"をクリックして下さい。次に実行中の予約の"終了"ボタンをクリックして下さい。

en: Reservations</a> to select<br>another one that is available.
ja: 一覧</a><br>ページに行って、利用可能な別の環境を選択して下さい。

en: Reservations</a><br>to request a new reservation or to
ja: 予約</a><br>ページに行って、新規予約を行うか

en: Reserved/In use
ja: /使用で予約

en: Reserved<br>For
ja: 予約済み<br>のために

en: Reserved<br>Machines
ja: 予約済み<br>マシン

en: Resources
ja: 資源

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Seats
ja: 席

en: Select a starting date:<br>
ja: 開始日を選択して下さい：<br>

en: Select an affiliation:
ja: 認証方法を選択して下さい：

en: Select an ending date:<br>
ja: 終了日を選択して下さい：<br>

en: Select the checkbox for each of the days you<br>
ja: 日のそれぞれのあなたのためのチェックボックスを選択します。<br>

en: Server Profiles
ja: サーバプロファイル

en: Site Maintenance</a></li>
ja: サイトメンテナンス</a></li>

en: Skip
ja: スキップ

en: Soft Reboot
ja: ソフトリブート

en: Soft Rebooting
ja: 再起動するソフト

en: Specify dates/times by:
ja: 日付と時刻を指定することによって

en: Specify individual dates and times during<br>
ja: 個々の日付と時間帯を指定します。<br>

en: Start
ja: 開始日時：

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Start:
ja: 開始日時：

en: Starting
ja: 開始日時

en: Statistic Information for
ja: の統計情報

en: Statistics</a></li>
ja: 統計情報</a></li>

en: Submit Block Allocation Request
ja: ブロック割り当て要求を送信する

en: Sunday
ja: 日曜日

en: The computer you are using has another reservation following
ja: 使用しているコンピュータの後に別の予約があります。

en: The computer you are using has another reservation<br>
ja: 使用しているコンピュータのすぐ後に別の

en: The end time must be later than the start time.
ja: 終了時間は開始時間より後のでなければなりません

en: The maintenance is scheduled to end <b>
ja: メンテナンス終了予定：<b>

en: The name can only contain letters, numbers,
ja: 名前には、文字、数字、のみ含めることができます。

en: The reservation is no longer failed or timed out.
ja: 予約は、もはや失敗していませんまたはタイムアウトされています。

en: The reserved IP
ja: 予約済みのIP

en: The selected Block Request no longer exists.
ja: 選択したブロック要求はもはや存在しません。

en: The selected end date is before the selected
ja: 選択された終了日は開始日の前です。

en: The selected end date is not valid. Please
ja: 選択された終了日は有効ではありません。

en: The selected reservation is no longer available.  Go to
ja: 選択された予約はもう利用可能ではありません。

en: The selected reservation no longer exists.<br><br>
ja: 選択した予約は、もはや存在しません。<br><br>

en: The selected start date is not valid. Please
ja: 選択された開始日は有効ではありません。

en: The specified reservation no longer exists.
ja: 指定された予約は、もはや存在しません。

en: The submitted date/time is invalid.
ja: 送信された日付/時間は無効です。

en: The submitted hour must be from 1 to 12.
ja: 送信された時間は1～12まででなければなりません。

en: The submitted minute must be from 00 to 59.
ja: 提出分は00から59にする必要があります。

en: The submitted start date is invalid.
ja: 送信された開始日は無効です。

en: The time period you have requested is not available.<br>
ja: あなたが要求している期間は利用できません。<br>

en: The time you have requested to use the environment is not
ja: その環境はご希望の時間では利用できません。

en: The time you requested overlaps with a maintenance window.<br>
ja: 時間がメンテナンス·ウィンドウとの重複を要請した。<br>

en: The time you requested overlaps with another reservation<br>
ja: 別の予約との重複を要求され​​た時間

en: There are currently no computers available that can run the application you selected.
ja: 現在、選択したアプリケーションを実行できる利用可能なコンピュータがありません。

en: There are multiple versions of this environment available.  Please
ja: 利用可能な環境のバージョンが複数あります。

en: There are no available times that<br>the selected image can be used.<br><br>
ja: 選択した画像を使用することができることなく利用できる時間はありません。<br><br>

en: There are no computers that meet the specified criteria
ja: 指定された基準を満たすコンピュータがありません

en: This is a cluster environment. At least one image in the
ja: これはクラスター環境です。少なくとも１つのイメージには、

en: This is a cluster reservation. Depending on the makeup of the
ja: これは、クラスタの予約です。 の構成に応じて

en: This is the first date the block allocation will be used.
ja: これは、ブロックの割り当てが使用される最初の日付です。

en: This is the last date the block allocation will be used.
ja: これは、ブロックの割り当てが使用された最後の日付です。

en: This is the number of environments that<br>
ja: これは、環境の数です。<br>

en: This reservation can no longer be extended due to<br>
ja: この予約は、もはやのために拡張することができません

en: This reservation has timed out due to lack of user activity and
ja: この予約は、ユーザー·アクティビティの不足のためにタイムアウトになったと

en: This reservation has timed out<br>and is no longer available.
ja: この予約はタイムアウトになり、使用できなくなりました。

en: This site is currently in maintenance.<br>
ja: メンテナンス中です。<br>

en: This will cause the reserved machine to be reinstalled.
ja: これは予約されたマシンは再インストールされるようになります。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Times
ja: タイムズ

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Use
ja: 使用

en: Use Selected Time
ja: 選択した時間を使用

en: Use my speakers
ja: 自分のスピーカを使用

en: User Lookup</a></li>
ja: ユーザ参照</a></li>

en: User Preferences</a></li>
ja: ユーザ設定</a></li>

en: User group
ja: ユーザグループ

en: User:
ja: ユーザ：

en: Userid
ja: ユーザID

en: Users in this user group can modify this<br>
ja: このユーザーグループのユーザーは、これを変更することができます<br>

en: Users in this user group will be able to make reservations<br>
ja: このユーザーグループのユーザーが予約を行うことができるようになります<br>

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: ビュー

en: View Available Times
ja: 利用可能時間を表示

en: View Time Table</a></li>
ja: タイムテーブル表示</a></li>

en: View Times
ja: タイムズを見る

en: Virtual Hosts</a></li>
ja: 仮想ホスト</a></li>

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: When your reservation time has been reached, the <strong>
ja: 予約時間に達した時、<strong>

en: Yes
ja: はい

en: You are currently a member of the following Block Allocations.
ja: あなたは現在、次のブロックの割り当てのメンバーです。

en: You are only allowed to extend your reservation such that it
ja: 予約可能な時間の

en: You can extend this reservation by a selected amount or<br>
ja: 選択した量によって、この予約を拡張したりできます。<br>

en: You can extend this reservation by up to
ja: 合計予約時間内であれば延長することができます。 最大延長時間：

en: You can make it repeat on a single day each week or on multiple days.  The time(s)<br>
ja: それは毎週一日または複数日に繰り返すことができます。 時間（s）<br>

en: You can select either a
ja: 次のいずれかを選択できます。<br>

en: You currently have
ja: 現在、

en: You currently have the following <strong>imaging</strong> reservations:<br>
ja: 現在、下記の<strong>イメージ</strong>予約がされています：<br>

en: You currently have the following <strong>long term</strong> reservations:<br>
ja: 現在、下記の<strong>長期</strong>予約がされています：<br>

en: You currently have the following <strong>normal</strong> reservations:<br>
ja: 現在、下記の<strong>通常</strong>予約がされています：<br>

en: You currently have the following <strong>server</strong> reservations:<br>
ja: あなたは現在、以下のサーバの予約があります。<br>

en: You currently have the following normal reservations:<br>
ja: 現在、下記の通常予約がされています：<br>

en: You do not have any current reservations.<br>
ja: 現在、予約はされていません。<br>

en: You don't have access to any environments and, therefore, cannot
ja: あなたは接続できる環境を持たない為、

en: You have no current reservations.<br>
ja: 現在、予約はされていません。<br>

en: You have requested an environment that is limited in the number
ja: ご希望の環境は

en: You have requested an environment that is limited in the<br>
ja: あなたは限られている環境を要求している<br>

en: You may select which version
ja: あなたは、どのバージョンを選択することができます

en: You should be notified within a few business days<br>
ja: あなたは、いくつかの営業日以内に通知されるべきである<br>

en: You submitted expired data to this web site. Please restart the
ja: このウェブサイトに期限切れのデータを提出しました。 再起動してください

en: You submitted input invalid for this web site. If you have no
ja: あなたは、このウェブサイトのために無効な入力を提出しました。 あなたはお持ちでいない場合

en: You will be able to access your reserved machines during
ja: メンテナンス中も予約していた仮想マシンに接続することができます。

en: You will not be able to access any of your reservations
ja: メンテナンス中は仮想マシンの予約を

en: Your Active Block Allocations
ja: あなたのアクティブなブロックの割り当て

en: Your additional comments will be submitted.
ja: あなたの追加コメントが送信されます。

en: Your request for a Block Allocation has been submitted for<br>
ja: ブロック割り当てのためのあなたの要求がために送信されました<br>

en: Your request to use <b>
ja: 以下の予約を受け入れました。 環境：<b>

en: a &lt; 1 minutes wait. You can change the production version
ja: &lt;1分待ちます。 本番バージョンを変更することができます

en: a reservation immediately following yours.<br><br>
ja: あなたの直後に予約。<br><br>

en: accepted.<br><br>
ja: <br><br>

en: adding user account
ja: ユーザーアカウントを追加する

en: allocation is accepted<br>or rejected.</font>
ja: 割り当ては、承認または拒否されています。</font>

en: an active block allocation. Changing the production version of
ja: アクティブなブロックの割り当て。 の製品バージョ​​ンを変更する

en: an active reservation, click "Current Reservations",
ja: 終了する場合は、"予約一覧"をクリックして下さい。

en: and replace the current production version, or would you just like to
ja: と現在の生産バージョンを置き換えるか、あるいは単にしたいと思い

en: and section number.
ja: とセクション番号。

en: another
ja:  延長可能時間：

en: another reservation you currently have.  You are allowed
ja: 重複しています。同じ時間帯での

en: another reservation you currently have.  You are only allowed
ja: 重複しています。同じ時間帯での

en: another time to use the application. If you are finished with
ja: を利用する別の日時を選択して下さい。実行中の予約を

en: anyone else from being able to modify it.
ja: それを変更することができることから他の誰。

en: approval.
ja: 承認。

en: available again. It is also possible that it will<br>not come
ja: 再び使用可能に。 それが来ないことも可能です。<br>

en: available. You may select from the green blocks of time to
ja: 予約が可能な緑色の時間帯より選択することができます。

en: awaiting approval
ja: 承認を待っている

en: back up at all. Are you sure you want to continue?
ja: すべてでバックアップ。 続行してもよろしいですか？

en: be from 3 to 255 characters long
ja: 3から255までの文字の長さ

en: block allocation. Select None to keep<br>
ja: 割り当てをブロックします。 保つためには、[なし]を選択し<br>

en: block allocation. The times will occur on each<br>
ja: 割り当てをブロックします。 時間はそれぞれに発生します。<br>

en: block allocation. You might specify more than<br>
ja: 割り当てをブロックします。 あなたは、複数指定することがあります<br>

en: by
ja:  延長時間：

en: change the end time to a specified date and time.<br><br>
ja: 指定した日付と時刻に終了時刻を変更します。<br><br>

en: click the button from a web browser running on the same computer
ja: 仮想マシンに接続するコンピュータの

en: click-through agreement</a> about software licensing.</big></font><br><br>
ja: （同意書）</a></big></font><br><br>

en: clicking Edit for this environment.</font><br>
ja: この環境では、[編集]をクリックします。</font><br>

en: cluster has more than one version available. Please select
ja: 利用可能なバージョンが１つ以上あります。各イメージの希望の

en: cluster, you may need to use different methods to connect to the
ja: クラスタでは、に接続するために異なる方法を使用する必要があります

en: command to the operating system. A hard reboot<br>is akin to
ja: オペレーティングシステムにコマンドを実行します。 ハードリブートに似ている<br>

en: computer status check
ja: コンピュータの状態チェック

en: confirming image exists
ja: 確認した画像が存在する

en: conflicts with another
ja: 他のと競合

en: creating configuration file
ja: コンフィギュレーションファイルを作成する

en: day of the month (i.e. 2nd Tuesday each month). You can list as many times as<br>
ja: 月の日（すなわち、第2火曜日毎月）。 あなたは多くの倍のように一覧表示できます。<br>

en: different environments in your cluster.<br><br>
ja: クラスタ内の異なる環境。<br><br>

en: dojo.byId('imgdesc').innerHTML = '<strong>Image Description</strong>:<br>
ja: dojo.byId('imgdesc').innerHTML = '<strong>イメージ説明</strong>：<br>

en: during this maintenance.<br>
ja: 行うことができません。<br>

en: email address registered<br>with VCL. Therefore, you will
ja: VCLに登録されている電子メールアドレスを入力します。 したがって、なる

en: end this reservation and test it again later?
ja: この予約を終了し、後でもう一度それをテスト？

en: environment.<br>
ja: <br>

en: events. You can specify as many date/time combinations as needed.</li>
ja: イベント。 必要に応じて、多くの日付/時刻の組み合わせを指定することができます。</li>

en: every 20 seconds until the <font color=red><i>Pending...</i>
ja: <font color=red><i>処理中...</i>の間、20秒毎に自動的に

en: example, check Monday, Wednesday, and Friday<br>
ja: たとえば、月曜日、水曜日、金曜日をチェック<br>

en: finished with an active reservation, click "Current
ja: 予約を終了する場合は、"予約

en: for
ja:  継続時間：

en: for a class that meets on those days.
ja: それらの日に満たしているクラスの。

en: for further assistance.  Please include the
ja: さらなる支援のために。 記載してください。

en: for the computers set aside for this block allocation.<br>
ja: コンピュータにはこのブロックの割り当てに脇に置きます。<br>

en: for the reservation.<br><br>
ja: 予約のために。

en: from being processed. We apologize for any inconvenience
ja: しました。ご迷惑をお掛けして申し訳ありません。

en: from which you will be connecting to the remote computer;
ja: Webブラウザからクリックして下さい。

en: group not listed
ja: ブロックの割り当て

en: has a total length of
ja: 合計は

en: has been accepted.<br><br>
ja: <br><br>

en: has been adjusted accordingly.</font>
ja: それに応じて調整されました。</font>

en: have selected. Please select another time for the reservation.<br><br>
ja: 選択されています。 予約のための別の時間を選択してください<br><br>

en: have selected. Please select another time to use the
ja: その環境を利用するには別の日時を選択して下さい。

en: hours
ja: 時間

en: idea why this happened and the problem persists, please email
ja: アイデア、なぜこれが起こった問題が解決しない場合は、メールしてください

en: if(dojo.byId('newsubmit')) dojo.byId('newsubmit').value = 'Create Reservation';
ja: if(dojo.byId('newsubmit')) dojo.byId('newsubmit').value = '予約';

en: image loading
ja: 画像の読み込み

en: immediately following yours. Therefore, you cannot<br>extend
ja: 予約があります。したがって、次の予約と

en: in the <strong>Additional Comments</strong> section at the bottom of<br>
ja: で <strong>追加コメント</strong> 下部のセクション<br>

en: information about connecting to the reserved system. You must
ja: <strong>接続！</strong>ボタンをクリックして下さい。

en: information on how to connect to them.<br>
ja: 見ることができません。<br>

en: instructions on connecting to the reserved computer.  If you
ja: コンピュータに接続する指示が表示されます。

en: is no longer available.<br>
ja: 使用できなくなります。<br>

en: later by going to Manage Images-&gt;Edit Image Profiles and
ja: 後で画像] -&gt; [編集]画像のプロファイルを管理しようとによって

en: length for one of these reservations was less than the
ja: 時間はあなたが定めた時間

en: length for this environment is
ja: 時間は

en: length you submitted, and the length of that reservation
ja: より短く、予約の長さは

en: list
ja: リスト

en: machine booting
ja: ブートマシン

en: make any reservations.<br>
ja: 予約をすることはできません。<br>

en: minutes
ja: 分

en: monthly
ja: 毎月

en: needed for that day of the month.</li>
ja: 月のその日のために必要。</li>

en: not receive automatic<br>notification when this block
ja: 自動通知を受信しない場合は、このブロック

en: number of concurrent reservations that can be made. No further<br>
ja: 行うことができます同時予約数。 これ以上ない<br>

en: of concurrent reservations that can be made. No further
ja: 同時利用数が制限されています。

en: of its acceptance or rejection.
ja: その受諾または拒絶の。

en: of the environment you would like to use for the reinstall. The currently installed
ja: 環境のあなたを再インストールするために使用したいと思います。 現在インストールされている

en: of the selected days. You might specify more than<br>
ja: 選択された日の。 あなたは、複数指定することがあります<br>

en: one start/end combination if you had multiple<br>
ja: 1開始/終了の組み合わせが複数あった場合<br>

en: one.<br>
ja: <br>

en: or MAC address
ja: またはMACアドレス

en: otherwise, you may be denied access to the machine.
ja: さもなければ、リモートコンピュータへの接続が拒否されます。

en: overlapping<br>
ja: 重複

en: ready for Connect
ja: 接続の準備

en: reboot, it may take several minutes before the<br>machine is
ja: マシンがリブートする前に、それは数分かかる場合があります<br>

en: rebooting node for reinstall
ja: 再インストールするための再起動用ノード

en: reservation at any given time. Please select another time<br>
ja: 任意の時点で予約。 別の時間を選択してください。

en: reservation on the same computer,<br>
ja: 別の予約が控えている為、<br>

en: reservation using the same IP or MAC address. Please
ja: 同じIPアドレスまたはMACアドレスを使用して予約。 てください。

en: reservation.</font><br><br>
ja: </font><br><br>

en: reservations at any given time. Please select another time<br>
ja: 任意の時点で予約。 別の時間を選択してください。

en: reservations for the environment can be made for the time you
ja: 選択した時間はこれ以上予約できません。

en: reservations for the environment can be made for the time you<br>
ja: 環境への予約は時間あなたのために行うことができます<br>

en: reservations.<br>
ja: <br>

en: resource ready
ja: リソースの準備

en: return false">General&nbsp;Preferences</a></li>
ja: return false">一般設定</a></li>

en: running post configuration
ja: 実行コンフィギュレーション後

en: second
ja: 2番目の

en: seconds
ja: 秒

en: sections that met on the same day.
ja: 同じ日に会ったセクションを参照してください。

en: select "<font color="blue">(group not listed)</font>" and describe the group you need<br>
ja: 選択する "<font color="blue">（グループに記載されていない）</font>" し、必要なグループを記述する<br>

en: select a different time to use the image.
ja: イメージを使用する別の時刻を選択します。

en: select a valid date.<br>
ja: 有効な日付を選択して下さい。<br>

en: select an available time slot to make a reservation.<br>
ja: <br>

en: select the version you would like to check out:<br>
ja: 利用したいバージョンを選択して下さい：<br>

en: show('personal'); return false;">Personal&nbsp;Information</a>
ja: show('personal'); return false;">個人情報</a>

en: show('rdpfile'); return false;">RDP&nbsp;File&nbsp;Preferences</a>
ja: show('rdpfile'); return false;">リモートデスクトップ接続プログラムの設定</a>

en: slow<br>when connected to a remote computer.</small></TD>
ja: </small></TD>

en: soft or a hard reboot. A soft reboot<br>issues a reboot
ja: ソフトまたはハードリブートします。 ソフトの再起動問題が再起動<br>

en: spaces, dashes(-), and periods(.) and can
ja: スペース、ダッシュ（ - ）、およびピリオドとすることができ（。）

en: start
ja:  開始日時：

en: start date.  Please select an end date equal
ja: 終了日は、開始日と等しいまたは開始日より後を

en: starting install process
ja: インストールプロセスを開始する

en: starting load process
ja: ロード·プロセスを開始する

en: starting reload process
ja: リロードプロセスを開始する

en: starting virtual machine
ja: 仮想マシンを起動

en: steps you took that led up to this problem in your email message.
ja: の手順では、あなたの電子メールメッセージでこの問題に至るまでのことだ。

en: steps you were following without using your browser's <strong>
ja: あなたのブラウザのを使用せずに、次のとおりであった手順

en: system downtime for maintenance.
ja: ご希望の時間は利用できません。

en: that it occurs will be the same on all days. You can list as many times as needed.</li>
ja: それが発生していると、すべての日に同じになります。 あなたは、必要に応じて何度でも表示することもできます。</li>

en: the <b>Current Reservations</b> page as well.<br>
ja: <b>予約一覧</b>ページから変更できます。<br>

en: the environment at this time will result in new reservations
ja: この時の環境では、新しい予約になります

en: the following times:<br><br>
ja: 以下の時間帯にシステムを停止します。<br><br>

en: the page. If this is for a class, make sure to list the course<br>
ja: ページを参照してください。 これはクラスにある場合は、コースを一覧表示することを確認してください<br>

en: the version you desire for each image listed below:<br>
ja: バージョンを選択して下さい：<br>

en: then click the "End" button of your active reservation.
ja: 次に実行中の予約の"終了"ボタンをクリックして下さい。

en: this maintenance. However, you will not be able to access
ja: ただし、予約していた仮想マシンに接続するための詳細情報を

en: this reservation has been adjusted accordingly.</font>
ja: 調整されました。</font>

en: to
ja:  終了日時：

en: to clearly describe the requirements of a new user group that<br>
ja: 明らかに新しいユーザーグループの要件を記述すること<br>

en: to have
ja: 予約は

en: to have a single reservation at any given time. Please select
ja: 予約は1件のみ可能です。アプリケーション

en: to or greater than the start date.<br>
ja: 選択して下さい。<br>

en: toggling the power switch on a computer. After<br>issuing the
ja: コンピュータの電源スイッチを切り替える。 発行後<br>

en: transferring image files to host server
ja: サーバをホストするためにイメージファイルを転送する

en: under the block allocation to have full reload times instead of
ja: ブロックの割り当ての下で完全な再読み込みの時間の代わりを持つこと

en: version what is selected.
ja: バージョンは何を選択されています。

en: weekly
ja: 毎週

en: which the block allocation will occur.
ja: どのブロックの割り当てが発生します。

en: will be created for this block allocation.
ja: このブロックの割り当てが作成されます。

en: will be loaded for the Block Allocation.
ja: ブロック割り当てのためにロードされます。

en: will be lost
ja: 失われる

en: would like the block allocation to occur. For<br>
ja: ブロックの割り当てが発生したいと思います。 のために<br>

en: would like to modify your reservation, you can do that from
ja: 予約を変更したい場合は

en: you are not allowed to extend your reservation any further.<br><br>
ja: 予約をこれ以上延長すらｷとはできません。<br><br>

en: you can only extend this reservation until
ja: 以下の時間まで予約を延長できます。 時間：

en: you currently have. You are allowed to have
ja: あなたが現在持っている。 あなたが持つことができます

en: you currently have. You are only allowed to have a single<br>
ja: あなたが現在持っている。 あなただけがシングルを持って許可されている

en: your reservation because it would overlap<br>with the next
ja: 重複してしまうので予約を延長することはできません。

en: yours. Therefore, you can only extend this reservation for
ja: したがって、別のコンピュータの予約まで予約を延長することができます。
