Az OpenOffice.org 2.0 újdonságai

Bevezetés
OpenOffice.org 2.0 – szövegszerkesztő, táblázatkezelő, bemutatókészítő alkalmazás és még sok egyéb...

Az OpenOffice.org 2.0 egy szabad forráskódú, ingyenes, nagytudású irodai alkalmazáscsomag, mely több platformon is futtatható. Felhasználói felülete és működése nagymértékben hasonlít a piacon kapható olyan más alkalmazásokhoz, mint például a Microsoft Office vagy a Lotus SmartSuite, de azokkal ellentétben elmondható róla, hogy teljesen ingyenes és szabadon felhasználható.

Az alkalmazáscsomag részletesebb leírását a következő oldalakon keresheti:
Fontosabb újdonságok (Ha kíváncsi a nagyobb méretű szemléltető ábrákra, kattintson a kis képekre!)
Nyílt szabványhoz igazodó XML fájlformátum (OASIS OpenDocument)
A 2.0-s verziótól kezdve az OpenOffice.org az OASIS OpenDocument nyílt szabványa szerinti XML formátumot használja alapértelmezés szerinti fájlformátumként. Az OASIS OpenDocument egy nyílt formátum, mely garantálja az adatok szoftvertől és rendszertől független, szabad tárolását és kezelését.
Magán az OpenOffice.org-on kívül a szintén nyílt forráskódú KOffice és a az OpenOffice.org alapján fejlesztett alkalmazások, mint a StarOffice szoftver is támogatják az OASIS OpenDocument fájlformátumot. Ráadásul az OASIS OpenDocument szerepel az Európai Bizottság által javasolt fájlformátumok között.
Új többtáblás nézet
Az OpenOffice.org használhatóságát és hatékonyságát nagy mértékben javítja az új többtáblás nézet, melyen keresztül minden fontos eszközt és ablakot egy összefüggő, integrált és egyszerű felhasználói felületként láthatunk. Akik előzőleg Microsoft PowerPointtal dolgoztak, azoknak az OpenOffice.org Impress nem okozhat nehézséget.
Új alakzatok (kompatibilis a Microsoft AutoShapes funkciójával)
Mostantól az OpenOffice.org támogatja az alakzatok (CustomShapes) gyors beillesztését. Az OpenOffice.org alakzatai kompatibilisek a Microsoft Office alakzataival (AutoShape), így az importált dokumentumok alakzatai helyesen jelennek meg.
Több diaátmenet-effektus és egyéni animáció
Az OpenOffice.org mostantól több animációs effektust és diaátmenetet támogat, a felhasználónak így még több segítséget nyújt a professzionális küllemű bemutatók elkészítésében.
PDF előállítása finomhangolásokkal
Az OpenOffice.org 1.1 bevezette a PDF-be mentés lehetőségét, a 2.0-s verzió pedig további finomhangolást tesz lehetővé. Ha az új verziót használjuk, beállíthatjuk a dokumentumba ágyazott képek tömörítésének fokát, sőt hivatkozásokat és bélyegképeket is elhelyezhetünk a PDF-fájlban.
Új adatbázis-kezelő felület (OpenOffice.org Base)
Az OpenOffice.org mindig is rendelkezett adatbázis-kezelő funkciókkal, de az eddigi verziókban ezek a felhasználók szeme előtt rejtve maradtak. Az OpenOffice.org 2.0 viszont már úgy kezeli az adatbázisokat, mint bármilyen más dokumentumot, azaz például a „Fájl menü – Új...” paranccsal lehetséges új adatbázis készítése. Kezdő felhasználóknak az OpenOffice.org új Adatbázistündér siet segítségére, így nincs szükség mélyebb ismeretekre az adatbázisok vagy az SQL programnyelv terén. Az új HSQLDB adatbázismotoron alapuló beágyazott Java technológiával „adatbázis dokumentumokat” készíthetünk. Ezek az egyszerű adatbázisfájlok nem igényelnek olyan külön szerveroldali alkalmazást, mint a MySQL vagy az Adabas D. Minden információ (tábladefiníciók, adatok, kérések, űrlapok, jelentések) egyetlen XML fájlban kapnak helyet.
Körlevéltündér
A Körlevéltündérrel már gyerekjáték egy levelet akár több száz címzettnek is elküldeni. A tündér lépésről-lépésre vezeti a felhasználót. Számos adatforrást használhatunk fel a levelek megcímzéséhez (levelezőprogram címjegyzéke, adatbázis...).
Kibővített szószámláló
Eddig csak a „Fájl – Tulajdonságok...” párbeszédablakban tudhattuk meg, hány szó vagy leütés hosszú a dokumentum, és nem volt mód arra, hogy egy kijelölt szövegrészben számoljunk. Ezzel szemben az OpenOffice.org 2.0-ban egy külön menüpontot kapott ez a funkció („Eszközök – Szavak száma”), és nemcsak a teljes dokumentumot, de a kijelölést is külön megszámolja (ha van ilyen).
Beágyazott táblázatok támogatása
Az OpenOffice.org 2.0 már megengedi, hogy egy táblázatcellán belülre egy másik táblázatot illesszünk be (ún. „beágyazott táblázat”). Ezzel nemcsak a program használhatósága javult, de a Microsoft Word-dokumentumokat is megbízhatóbban kezeli.
Digitális aláírások
További újdonság a dokumentum digitális aláírásának lehetősége. Az OpenOffice.org a szokásos tárolókban elhelyezett tanúsítványokat használja.
XForms-űrlapok
Az OpenOffice.org 2.0 képes a W3C XForms szabványhoz igazodó űrlapok szerkesztésére. Az XForms segítségével programozás nélkül valósíthatunk meg egyszerű logikai funkciókat.
WordPerfect-szűrők
Az OpenOffice.org 2.0 egy új WordPerfect-szűrővel lett gazdagabb, melyet a közösség fejlesztett ki. Ez a projekt a fejlesztők további közreműködésére számít.
65 536 sor a táblázatkezelőben (Calc)
Az OpenOffice.org 1.1-ban csak 32 000 sor lehetett egy táblázatban, és ez megnehezítette a Microsoft Excellel való együttműködést. Az új verzióban felemelték a limitet, mely most ugyanannyi, mint az Excelben.
PivotTable – Adattündér
Az OpenOffice.org Adattündérével (mely hasonlít a Microsoft Excel PivotTable funkciójára) új csoportokat, szűrőket hozhatunk létre, abszolút értékek helyett különbségeket vagy százalékos értéket jeleníthetünk meg, stb...
Az új Adattündérrel együtt az OpenOffice.org Calc hatékony eszköz az adatok elemzésében
Rendszerfüggő telepítők
Az OpenOffice.org 2.0 támogatja az operációs rendszer telepítőmechanizmusát. Így a Microsoft Windows alatt futó változat a megszokott .MSI és .CAB fájlokban tölthető le, míg Linux alá RPM fájlokból telepíthetjük.
Rendszerfüggő megjelenés
Az OpenOffice.org 2.0 alkalmazásai tetszetős módon illeszkednek a rendszer felhasználói felületébe. Az OpenOffice.org 2.0 alkalmazásai pont úgy néznek ki, és úgy működnek, mint bármely más alkalmazás. Windows XP alatt úgy, mint egy Windows alkalmazás, Linux alatt pedig a Gnome grafikus felületéhez igazítja megjelenését.
Lebegő eszköztárak
Az OpenOffice.org 2.0-ban az eszköztárak kezelése sokkal rugalmasabb. Az eszköztárak az ablak széléhez rögzíthetők vagy leválaszthatók. Ez utóbbi esetben szabadon mozgathatjuk az eszköztárat.
Támogatás, szolgáltatások és megoldások
További tájékozódás céljára
Még több képernyőkép
Az OpenOffice.org 2.0 összes funkciójának leírása
Az OpenOffice.org termékismertetője
Az OpenOffice.org letöltése