Az OpenOffice.org története és változatai

A kezdetektől a nyílt forrásig

A StarOffice nevű irodai csomagot egy német cég, a Star Division kezdte el fejleszteni 1986-ban. Az eredeti program csupán egy szövegszerkesztőt tartalmazott és StarWriter néven futott. 1993-ban megszületett a termék windowsos verziója, melyet egy évvel később az OS/2-es és a macintoshos verzió követett. A StarOffice nevet 1995-ben vette fel a termék, ekkor már több jelentős komponenst tartalmazott: szövegszerkesztőt (StarWriter), egyszerű rajzprogramot (StarImage), táblázatkezelőt (StarCalc), grafikonkészítőt (StarChart) és egy vektoros rajzolóprogramot (StarDraw). A StarOffice 3.1-es verziója 1996-ban jelent meg, ez a változat már egy böngészőt és egy HTML-szerkesztőt is tartalmazott. A csomag 1997-ben vált teljes irodai csomaggá, amikor már bemutatókészítőt (StarImpress) és adatbázis-kezelőt (StarBase) is tartalmazott.

A StarDivision cég története 1999-ben ért véget, amikor a Sun 73,5 millió dollárért felvásárolta a céget. A StarOffice 5.2-es verzióját a Sun ingyenesen letölthetővé tette, hogy így próbálja meg növelni a termék piaci részesedését. A későbbi változatok már fizetős, kereskedelmi termékekként kerültek a felhasználókhoz, jelenleg a 9-es kiadás a legfrissebb.

Az OpenOffice.org megszületése és fejlődése

A szabad szoftveres közösség számára a „nagy nap” 2000. október 13-án jött el, amikor a Sun OpenOffice.org néven szabaddá tette az irodai csomag forráskódját. Több, harmadik fél által készített, licencelt komponenst ki kellett venni, illetve szükség volt több átalakításra is, mielőtt megszülethetett volna az OpenOffice.org kiindulási forrása. Az OpenOffice.org körülbelül másfél év alatt érte el az első nagy mérföldkövet: az 1.0-s verzió 2002. május elsején jelent meg.

Az 1.0 óta megjelent az 1.0.1, az 1.0.2 és az 1.0.3-as változat is, amelyek főleg hibajavításokat tartalmaztak. Jelentősebb fejlődés 2003 őszén történt, amikor megjelent az OpenOffice.org 1.1-es kiadása. Ezt ismét hibajavító verziók követték, nagyjából 3 hónapos időközökkel jelent meg az 1.1.1, az 1.1.2, az 1.1.3, az 1.1.4 és végül a sorozat utolsó tagja, az 1.1.5.

2005. októberében megjelent a következő főverzió, az OpenOffice.org 2.0, amely közel két év fejlesztési eredményeit tartalmazza. A 2.0-s sorozatból is több kiadás jelent meg, melyek javításokat és kisebb-nagyobb újdonságokat hoztak. Eleinte 3 havonta jelent meg egy ilyen, hibajavításokat és új funkciókat is tartalmazó alverzió. Azonban ez túl gyors ütemnek bizonyult, az újdonságokat nem volt idő megjelenés előtt alaposan kitesztelni. Ezért a 2.2-es verzió után a fejlesztők áttértek a fél éves ciklusra, azaz pl. az OOo 2.3 fél évvel a 2.2 után jelent meg 2007 szeptemberében. Félidőben beiktattak egy kizárólag javításokat tartalmazó 2.2.1-es verziót. Azóta is ezt a menetrendet próbálják tartani, bár időnként több hetet is csúsznak a kiadások.

Aktívan fejlesztett termékek

Go-oo

Az OpenOffice.org fejlesztőinek az a része, akik nem a Sun alkalmazásában állnak, többnyire nem jó szemmel nézik a Sun által megkövetelt merev fejlesztési procedúrát, ami lassítja a kód bekerülését a forrásba, és elveszi a fejlesztők kedvét. Ezért született meg a Go-oo projekt. A Go-oo forrásába sokkal könnyebb kódot eljuttatni. A Linux-disztribúciók többsége ebből a kódbázisból építkezik, de ez képezi alapját többek közt a Novell saját OOo-változatának, és újabban a magyar FSF.hu-változatoknak is.

OpenOffice.org Novell Edition

A Novell által kiadott OpenOffice.org-változatok néhány funkcióval gazdagabbak, mint a Sun által kiadott változatok. A Novell elsősorban partnerei részére teszi elérhetővé ezt a változatot, de szabadon letölthető a Novell honlapjáról is.

FSF.hu OpenOffice.org

A szabad, magyarított OpenOffice.org-ot az FSF.hu Alapítvány gondozza. Azért van szükség saját, FSF.hu márkanév alatt megjelenő kiadásra, mert különféle okok miatt egyelőre nem minden forrást sikerült visszajuttatnunk az OpenOffice.org főágába. Az OpenOffice.org hivatalos forrásából épített magyar változatok egyes területeken gyengébb képességűek, mint az FSF.hu build. A legfontosabb különbség sokáig a helyesírás-ellenőrző motor volt, azonban az OpenOffice.org 2.0.2-től kezdve ez már része a hivatalos forrásnak is.

A legfrissebb linuxos, windowsos és maces változatok a Letöltés oldalról tölthetőek le. Természetesen a programok mellett lehetőség van a fordítás forrásának és a kiegészítéseknek a letöltésére is. A 3.0-s verziótól kezdve az FSF.hu OpenOffice.org is a Go-oo forrásán alapul, mint az OpenOffice.org Novell Edition.

OxygenOffice

Az OxygenOffice (korábbi nevén OpenOffice.org Premium) kezdetben annyiban tért el az FSF.hu OpenOffice.org-tól, hogy a telepítőkészletbe nagy mennyiségű ingyenes (többségében szabad szoftveres licencű) sablonokat, clipart képeket, betűkészleteket stb. helyezett el. Később az OxygenOffice is a Go-oo rendszert kezdte használni, többnyelvű lett, a kiegészítőket pedig kiterjesztésekbe csomagolta, amelyeket az OxygenOffice telepítője tartalmaz, de külön is telepíthetők bármilyen fajta OpenOffice.org-ra. Az OxygenOffice honlapja a SourceForge-on található: ooop.sourceforge.net.

StarOffice

Az OpenOffice.org termékkel a legszorosabb kapcsolatban a Sun StarOffice csomagja áll. Bár eredetileg a StarOffice forrásából született az OpenOffice.org, azóta fordult a helyzet. A StarOffice 6.1 megjelenése előtt a korábbi verziók az OpenOffice.org egyes, stabil fázisaiból indultak ki. A két, párhuzamosan karbantartott vonal többletmunkát és sok gondot jelentett a fejlesztőknek, ezért a StarOffice 6.1 illetve OpenOffice.org 1.1-es kiadása óta azonos forráskódból készül mindkét programcsomag. Különbséget a hozzáadott adatok, programok és szolgáltatások jelentenek. A StarOffice-hoz kereskedelmi helyesírás-ellenőrző, professzionális szintű kép- (clipart) és sablongyűjtemény jár, emellett a termék minőségbiztosítását a Sun végzi, míg az OpenOffice minőségbiztosítását a közösség tagjai végzik. Az Adabas D adatbázis-kezelő, a licencelt betűkészletek, a teljes dokumentáció és a hivatalos támogatás olyan hozzáadott értékek, amelyek révén a Sun jogosan számíthat sikerre a StarOffice csomaggal céges körökben. A StarOffice magyar változatával kapcsolatos információkért látogasson el a hivatalos magyar honlapra.

EuroOffice 2008

A Multiráció Kft. terméke, amely az OpenOffice.org 2.3.1-en alapul. Az alapcsomag ingyen letölthető, a korábbi termékváltozatokból ismert zárt kódú komponenseket külön megvehető kiterjesztések formájában bocsátja rendelkezésre a cég.

Korábbi OOo-n alapuló termékek

MagyarOffice

A Multiráció Kft. által fejlesztett MagyarOffice az OpenOffice.org forráskódján alapul, és szintén a hozzáadott értékektől reméli, hogy sokan döntenek majd a termék mellett. A MagyarOffice a Morphologictól licencelt (zárt kódú) magyar nyelvű helyesírás-ellenőrzőt, elválasztóprogramot és szinonimaszótárat tartalmazza. A csomag ezen felül tartalmaz magyar témájú kép- (clipart) és sablongyűjteményt, optimalizáló és térképes diagram modulokat, felhasználói kézikönyvet és terméktámogatást. A MagyarOffice honosítása saját erőből, az FSF.hu Alapítvány honosításától függetlenül készült.

Euro Office 3.0

Az Euro Office 3.0 lényegében egy bedobozolt FSF.hu OpenOffice.org 1.0.2, amelyet az Informánia Digitálmédia Kft. jelentetett meg. Ez a termék leginkább a terméktámogatás révén kíván többletet nyújtani a magyar, FSF.hu OpenOffice.org-hoz képest, mivel egy-két lecserélt grafikus elemen kívül semmiben nem különbözik tőle.

Spring Office

A Spring Office 2004. október elején jelent meg a kereskedelmi OpenOffice.org-származékok magyar piacán. A hozzáadott értéket a tetszetősebb kinézet, a terméktámogatás, a több sablon és kép, valamint a magyar súgó jelenti elsősorban, egyéb vonatkozásban megegyezik az FSF.hu OpenOffice.org 1.1.3-mal, mivel a jelek szerint az alapján készült.

EuroOffice 2005

Nem összekeverendő a fent említett Euro Office 3.0-val. Ez a termék inkább a MagyarOffice közeli rokona, ugyanúgy a Multiráció Kft. fejlesztette. Az EuroOffice 2005 az OpenOffice.org 1.1.3 verzión alapul, és a MagyarOffice-nál felsorolt hozzáadott értékeken kívül jellemzője a hétnyelvű (angol, német, francia, olasz, spanyol, lengyel és magyar) kezelőfelület és multimédiás súgó.

Informátoraink szerint az Auchan bevásárlóközpontban egy időben (2006. január) árultak egy dobozos valamit "EuroOffice 2005 CD író szoftverrel" néven. A termék kiadója az Informánia. Ez sem tévesztendő össze a Multiráció Kft. termékével, bár a névazonosság nagyon megtévesztő. Erről az EuroOffice 2005-ről semmit sem tudunk.