Vítejte

OpenOffice.org 2.3 ReadMe

Aktuální verzi tohoto souboru v češtině naleznete na http://cs.openoffice.org/README.html

Vážení uživatelé,

tento soubor obsahuje důležité informace o kancelářském balíku OpenOffice.org. Přečtěte si, prosím, tyto informace, než začnete s OpenOffice.org pracovat.

Komunita OpenOffice.org odpovědná za vývoj tohoto produktu, vás zve a vítá mezi sebe. Jako nový uživatel se můžete podívat například na domácí stránky projektu OpenOffice.org na adrese

http://www.openoffice.org/about_us/introduction.html

Dále zjistíte, jakým způsobem se i vy můžete podílet na projektu OpenOffice.org.

Poznámky k instalaci

Systémové požadavky:

Potíže při spouštění OpenOffice.org (např. zatuhnutí aplikace) a problémy se zobrazováním často způsobuje ovladač grafické karty. Pokud takové potíže nastanou, zkuste aktualizovat ovladač grafické karty nebo použít ovladač operačního systému. Potíže se zobrazováním 3D objektů lze často vyřešit vypnutím volby "Použít OpenGL" v menu 'Nástroje - Volby - Zobrazení - 3D pohled'.

OpenOffice.org 2.3 lze nainstalovat spolu se starší verzí OpenOffice.org. Pokud se později rozhodnete starší verzi OpenOffice.org odinstalovat, musíte spustit instalační program nové verze a zvolit 'Opravit'. Tím zajistíte správnou registraci všech komponent nové verze ve vašem systému.
Poznámka: kopírování a vkládání pomocí schránky mezi OpenOffice.org 1.x a OpenOffice.org 2.3 nemusí fungovat při použití formátu OpenOffice.org. Pokud k tomu dojde, zvolte 'Úpravy - Vložit jinak' a vyberte formát jiný než OpenOffice.org, nebo otevřete dokument přímo v OpenOffice.org 2.3.

Zkontrolujte dostatek volného místa v adresáři pro dočasná data a zda máte práva ke čtení, zápisu a spouštění. Před začátkem instalace ukončete všechny ostatní programy.

Potíže při startu programu v Gnome

Pokud při startu OpenOffice.org pozorujete problémy (především při používání Gnome), použijte v příkazovém interpretu, z něhož spouštíte OpenOffice.org, příkaz 'unset' ke zrušení proměnné prostředí SESSION_MANAGER. Můžete to zařídit přidáním řádku "unset SESSION_MANAGER" na začátek skriptu soffice, který se nachází v adresáři "[adresář OpenOffice.org]/program"

Změna písma pro uživatelské rozhraní

V OpenOffice.org můžete pro zobrazení nebo tisk použít náhradní písmo, které je nainstalováno ve vašem systému. Můžete tak učinit pomocí tabulky náhrad písem, která je dostupná z menu 'Nástroje - Volby - OpenOffice.org - Písma'.

Pro změnu písma uživatelského rozhraní OpenOffice.org stačí vyměnit výchozí písmo "Andale Sans UI" za jiné a nastavit "vždy".

Bližší informace naleznete v nápovědě OpenOffice.org.

Zkratky

V OpenOffice.org lze použít pouze klávesové zkratky, které nepoužívá operační systém. Pokud klávesová zkratka v OpenOffice.org nefunguje tak, jak je popsáno v nápovědě, zkontrolujte, zda tuto klávesovou zkratku již operační systém nepoužívá. Abyste předešli těmto konfliktům, můžete změnit klávesy používané operačním systémem. Změnit lze také téměř všechny klávesové zkratky v OpenOffice.org. Bližší informace naleznete v nápovědě OpenOffice.org nebo v dokumentaci operačního systému.

Zamykání souborů

Ve výchozím nastavení OpenOffice.org je zapnuto zamykání souborů. Chcete-li zamykání souborů vypnout, musíte nastavit proměnnou prostředí SAL_ENABLE_FILE_LOCKING=0 a exportovat SAL_ENABLE_FILE_LOCKING. V podobě pro povolení zamykání se tyto záznamy nacházejí ve skriptu soffice.

Upozornění: zamykání souborů může způsobit problémy na systémech Solaris 2.5.1 a 2.7 při spolupráci s linuxovým NFS 2.0. Pokud používáte tyto verze, nedoporučujeme vám tuto funkci aktivovat. V opačném případě OpenOffice.org přestane reagovat v případě, že se pokusíte otevřít soubor z adresáře na linuxovém stroji připojeném prostřednictvím NFS.

Použité/upravené zdrojové kódy

Portions Copyright 1998, 1999 James Clark. Portions Copyright 1996, 1998 Netscape Communications Corporation.

Zapojujeme se

Komunita OpenOffice.org bude mít z vaší aktivní účasti na vývoji prospěch.

Jako uživatel jste důležitou součástí vývojového procesu. Rádi bychom vám dodali odvahu stát se aktivním a přispívajícím členem naší komunity. Přidejte se! Navštivte uživatelské stránky na: http://www.openoffice.org/

Registrace

Věnujte, prosím, chvilku na registraci produktu. I když je registrace dobrovolná, doporučujeme vám se zaregistrovat, protože tyto informace umožní komunitě vytvářet kvalitnější software a cíleně reflektovat potřeby uživatelů. Samozřejmě jsou zachována vaše práva na ochranu osobních údajů. Pokud neprovedete registraci již při instalaci, můžete tak učinit i později na adrese http://www.openoffice.org/welcome/registration20.html

Uživatelský dotazník

Na stránkách OpenOffice.org naleznete také Uživatelský dotazník, který vám doporučujeme vyplnit. Výsledky dotazníku pomohou komunitě OpenOffice.org vytvořit si lepší představu o potřebách uživatelů dalších verzí kancelářského balíku. Komunita OpenOffice.org se zavazuje zabezpečit poskytnuté osobní údaje proti zneužití.

Reportování chyb a problémů

Na domácích stránkách OpenOffice.org naleznete systém IssueZilla, náš mechanismus pro reportování, sledování a řešení chyb a problémů. Všem uživatelům doporučujeme tento systém používat pro hlášení problémů, které se u nich vyskytnou. Hlášení problémů je jednou z nejdůležitějších forem pomoci, kterou můžete komunitě poskytnout. Pomáhá zajištovat neustálý vývoj a vylepšování tohoto kancelářského balíku.

Přihlašte se

Můžete se přihlásit do elektronické konference českých uživatelů OpenOffice.org. Adresa konference je users@cs.openoffice.org. Dále je uvedeno několik dalších konferencí (anglicky), do kterých se můžete také přihlásit: http://www.openoffice.org/mail_list.html

  • Novinky: announce@openoffice.org *doporučeno všem uživatelům* (malý provoz)
  • Uživatelská podpora: users@openoffice.apache.org *doporučeno novým uživatelům* (velký provoz)
  • Hlavní uživatelské fórum: users@openoffice.apache.org *všeobecná diskuse* (velký provoz)
  • Marketingový projekt: marketing@openoffice.apache.org *vše mimo vývoj* (středně velký provoz)
  • Vývojářské fórum: dev@openoffice.apache.org (moderované, velký provoz)

Připojit se k projektům

Můžete se stát výraznou posilou vývojářského týmu a to i v případě, že máte pouze menší zkušenosti s vývojem softwaru. Ano, i vy!

Na adrese http://projects.openoffice.org/index.html naleznete projekty zabývající se lokalizací, portováním a groupwarem. Nejste-li vývojář, zkuste se zapojit do dokumentačního nebo marketingového projektu. Pomozte nám, rozšiřujte znalosti o OpenOffice.org, řekněte přátelům o tomto kancelářském balíku.

Můžete se zapojit do marketingové komunikace a informační sítě na adrese: http://marketing.openoffice.org/contacts.html kde můžete poskytnout kontakty na tisk, média, vládní agentury, konzultanty, školy, sdružení uživatelů systému GNU/Linux a vývojáře z vaší země a lokální komunity.

Uživatelská podpora

V případě problémů s OpenOffice.org 2.3 zkuste prohledat archiv konference 'users@openoffice.apache.org', zda neobsahuje odpovědi na vaše otázky. Archiv naleznete na adresehttp://www.openoffice.org/mail_list.html. Nenajdete-li odpověď na své problémy, zašlete dotaz do konference 'users@openoffice.apache.org'. Chcete-li obdržet odpověď, musíte se do konference přihlásit. Využít můžete i českých ekvivalentů, jak je uvedeno výše.

Podívejte se také do FAQ na http://user-faq.openoffice.org/.

Jak začít

Nejlepším způsobem jak začít přispívat, je přihlásit se k jedné či více konferencím, nějaký čas pozorovat a postupně procházet archivy zpráv, abyste se seznámili s mnoha tématy probranými od října 2000, kdy byl zdrojový kód OpenOffice.org uvolněn. Když už se cítíte zorientovaní, stačí se jednou zprávou představit a můžete začít. Pokud znáte jiné projekty Open Source, projděte si náš seznam To Do (co udělat) a rozhodněte se, zda je v něm něco, s čím byste rádi pomohli. Seznam je k dispozici na:http://development.openoffice.org/todo.html.

Doufáme, že se vám bude práce s OpenOffice.org 2.3 líbit a že se přidáte k našemu týmu.

Komunita OpenOffice.org

Projekt
Úvod
O nás
Sponzoring
Pro uživatele
Portál www.OpenOffice.cz
Pro vývojáře
Issuezilla
Návod k používání Issuezilly
Překlady v CVS
CVS
Statistiky QA
Návod ke kontrole
Statistiky překladů
Testovací a debug buildy, UPX buildy
Konference vývojářů
Oznámení chyby
Seznam chyb

Roadmap
Jak mohu pomoci?
Odkazy