Dobrodošli

OpenOffice.org 3.2 - PreberiMe

Zadnjo angleško različico te datoteke najdete na naslovu http://www.openoffice.org/welcome/readme.html

Draga uporabnica, dragi uporabnik!

Ta sestavek vsebuje pomembne informacije o tem programu. Prosimo, da si ga pred začetkom dela s programom skrbno preberete.

Skupnost OpenOffice.org, odgovorna za razvoj tega izdelka, vas vabi k sodelovanju kot člana oz. članico skupnosti. Kot nov uporabnik lahko preverite spletno mesto OpenOffice.org s priročnimi uporabniškimi informacijami na naslovu

http://www.openoffice.org/about_us/introduction.html

Spodaj preberite tudi o tem, kako lahko sodelujete pri projektu OpenOffice.org.

Je OpenOffice.org res zastonj za vse uporabnike?

OpenOffice.org je brezplačen za vse. Ta izvod OpenOffice.org lahko vzamete in namestite na neomejenem številu računalnikov in ga uporabljate za poljubne namene (vključno z rabo v tržne, vladne, javno-upravne in izobraževalne namene). Če želite več informacij, si preberite licenčno pogodbo, ki je priložena OpenOffice.org ali http://www.openoffice.org/license.html

Zakaj je paket OpenOffice.org brezplačen za vse uporabnike?

Ta izvod OpenOffice.org lahko danes uporabljate brezplačno, ker so posamezni avtorji prispevkov in korporativni sponzorji zasnovali, razvili, preizkusili, prevedli, dokumentirali, podprli, tržili in na mnoge druge načine pomagali narediti OpenOffice.org to, kar danes je - vodilni svetovni odprto-kodni pisarniški paket. Če cenite njihove napore in bi radi zagotovili prihodnji razvoj OpenOffice.org, razmislite o svojem prispevku projektu - oglejte si http://contributing.openoffice.org, kjer najdete podrobnosti. Vsakdo lahko prispeva na svoj način.

Opombe o namestitvi

Sistemske zahteve:

Če izvedete skrbniško namestitev z uporabo setup /a, morate preveriti, da je v sistemu nameščena datoteka msvc90.dll. Ta datoteka je obvezna za zagon OpenOffice.org po izvedeni skrbniški namestitvi. Datoteko lahko dobite na naslovu http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=9B2DA534-3E03-4391-8A4D-074B9F2BC1BF

Nezdružljivost zbirke podatkov o razširitvah

Mehanizem zbirke podatkov Berkeley je bil s to različico OpenOffice.org posodobljen. Nadgradnja mehanizma zbrike podatkov prinaša nezdružljivost z uporabniškimi podatki že nameščenih razširitev za OpenOffice.org do različice 3.2, zaradi česar boste morda morali svojo različico OpenOffice.org povrniti na starejšo.

Ta različica OpenOffice.org bo pretvorila vašo zbirko podatkov o razširitvah v nov zapis zbirke podatkov Berkeley, ko bodo nameščene ali odstranjene razširitve. Po tej pretvorbi zbirke podatkov ni več mogoče brati s starejšimi različicami OpenOffice.org. Povrnitev na starejšo različico lahko povzroči nedelujočo namestitev.

Če povrnete OpenOffice.org na starejšo različico, morate odstraniti mapo z uporabniškimi podatki {uporabniški podatki}/uno_packages, npr. ~/.openoffice.org/3/user/uno_packages, in ponovno namestiti vse razširitve.

Težave med zagonom programa

Težave z zagonom OpenOffice.org (npr. zastoj programa) kot tudi problemi s prikazom na zaslonu so ponavadi povezani z gonilnikom za grafični vmesnik. Če se pojavijo tovrstne težave, posodobite gonilnik grafičnega vmesnika ali poskusite uporabiti gonilnik, ki je priložen vašemu operacijskem sistemu. Težave s prikazom predmetov 3D lahko pogosto rešite tako, da izključite možnost "Uporabi OpenGL" v 'Orodja - Možnosti - OpenOffice.org - Pogled - 3D-pogled'.

Upoštevajte, da kopiranje in lepljenje preko odložišča med OpenOffice.org 1.x in OpenOffice.org 3.2 morda ne bo delovalo v obliki OpenOffice.org. Če se to pripeti, izberite 'Uredi - Posebno lepljenje' in izberite obliko, drugačno kot OpenOffice.org, ali odprite dokument neposredno v OpenOffice.org 3.2.

Preverite, da je v začasni sistemski mapi dovolj prostega pomnilnika in da imate pravice do branja, pisanja in zagona v tej mapi. Pred začetkom namestitve zaprite vse ostale programe.

Opozorilo: Za namestitev potrebujete skrbniške pravice.

Sledilne ploščice za notesnike ALPS/Synaptics v okolju Windows

Zaradi problemov z gonilnikom za okolje Windows drsenje po dokumentih OpenOffice.org med drsanjem s prsti po sledilni ploščici ALPS/Synaptics ni mogoče.

Če želite vklopiti brskanje po straneh prek sledilne ploščice, dodajte naslednje vrstice v datoteko z nastavitvami "C:\Program Files\Synaptics\SynTP\SynTPEnh.ini" in nato ponovno zaženite računalnik:

[OpenOffice.org]FC = "SALFRAME"SF = 0x10000000SF |= 0x00004000

Opomba: mesto datoteke z nastavitvami se lahko razlikuje v drugih različicah Windows.

Tipke za bližnjico

V OpenOffice.org lahko uporabite samo tipke za bližnjico (kombinacije tipk), ki niso v rabi v vašem operacijskem sistemu. Če kombinacija tipk v OpenOffice.org ne deluje, kot je opisano v pomoči OpenOffice.org, preverite, če ta bližnjica ni morda že uporabljena v operacijskem sistemu. Če želite odpraviti takšne spore, lahko spremenite kombinacije tipk, dodeljene operacijskemu sistemu. Lahko pa skoraj vsako dodeljeno kombinacijo tipk spremenite v OpenOffice.org. Več informacij o tem si najdete v pomoči za OpenOffice.org ali uporabniški dokumentaciji svojega operacijskega sistema.

Zaradi spornosti preklopa vnosne metode na različnih platformah je bilo potrebno v zadnjem trenutku spremeniti naslednje tipke za bližnjice:

Težave pri pošiljanju dokumentov kot e-pisem iz OpenOffice.org

Pri pošiljanju dokumentov z ukazom 'Datoteka - Pošlji - Dokument kot e-poštno sporočilo' ali 'Dokument kot priponko PDF' lahko pride do težav (program se obesi ali zapre). Razlog za to je v sistemski datoteki okolja Windows "Mapi" (Messaging Application Programming Interface), ki ne deluje z nekaterimi različicami datotek. Žal težave ni mogoče omejiti na določeno različico. Za dodatne informacije obiščite http://www.microsoft.com in v Microsoft Knowledge Base poiščite "mapi dll".

Pomembne opombe glede dostopnosti

Informacije o funkcijah dostopnosti v OpenOffice.org najdete na naslovu http://www.openoffice.org/access/.

Registracija

Prosimo vas, da si vzamete nekaj minut in opravite minimalni postopek registracije izdelka, ko namestite program. Čeprav je registracija neobvezna, vas spodbujamo, da jo izpolnite, saj skupnost na ta način dobi podatke, s pomočjo katerih lahko izboljša paket in neposredno obdela potrebe uporabnikov. S pogoji zasebnosti skupnost OpenOffice.org skrbno varuje vaše osebne podatke. Če ste preskočili registracijo ob namestitvi, se lahko vedno vrnete in registrirate z ukazom "Pomoč > Registracija" v glavnem meniju.

Uporabniška anketa

Na spletu boste našli tudi anketo med uporabniki, ki jo lahko izpolnite. Rezultati te ankete so namenjeni hitrejšemu razvoju OpenOffice.org pri vzpostavljanju novih standardov nove generacije pisarniškega paketa. S pogoji zasebnosti se skupnost OpenOffice.org zavezuje, da bo skrbno varovala vaše osebne podatke.

Podpora uporabnikom

Glavna stran za podporo http://support.openoffice.org/ (in za slovenske uporabnike http://sl.openoffice.org/stiki.html) ponuja različne možnosti pomoči pri delu z OpenOffice.org. Odgovor na vaše vprašanje je morda že zapisan - preverite na forumu skupnosti http://user.services.openoffice.org ali preiščite arhiv dopisnih seznamov 'users@sl.openoffice.org' in 'users@openoffice.apache.org' na naslovih http://www.openoffice.org/mail_list.html in http://sl.openoffice.org/stiki.html. Lahko pa tudi pošljete svoja vprašanja na naslov users@openoffice.apache.org ali users@sl.openoffice.org (poštni seznam slovenskih uporabnikov OpenOffice.org). Kako se naročite na dopisni seznam (da boste prejeli odgovor po e-pošti), je podrobneje razloženo na tej strani: http://sl.openoffice.org/stiki.html.

Prav tako preverite razdelek pogosto zastavljenih vprašanj (FAQ) na naslovu http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Documentation/SL/Pogosto_zastavljena_vprašanja.

Poročajte o napakah in izboljšavah

Spletna stran OpenOffice.org gosti sistem IssueZilla, mehanizem za poročanje, sledenje in odpravljanje napak in vpeljavo izboljšav v program. Vse uporabnike spodbujamo, da poročajo o napakah v programu, ki se nanašajo na njihov operacijski sistem. Aktivno poročanje o napakah je eden najpomembnejših prispevkov skupnosti uporabnikov k razvoju in izboljšavi pisarniškega paketa.

Kako sodelovati

Skupnosti OpenOffice.org lahko pomagate, če tudi sami aktivno sodelujete pri razvoju tega pomembnega odprtokodnega projekta.

Kot uporabnik ste že sedaj neprecenljiv del razvojnega procesa OpenOffice.org, kljub temu pa bi vas radi spodbudili k še bolj aktivnemu sodelovanju, kar lahko vodi do dolgoročnega prispevanja skupnosti. Prosimo vas, da se prijavite in si ogledate uporabniške spletne strani na naslovu: http://sl.openoffice.org

Kako začeti

Najboljši način, da pričnete prispevati skupnosti, je, da se včlanite na enega ali več dopisnih seznamov, nekaj časa opazujete dopisovanje in sčasoma tudi prebrskate arhive, da se seznanite s številnimi temami, ki so bile obdelane od dne, ko je bila izvorna koda OpenOffice.org javno objavljena (oktober 2000). Ko se počutite dovolj domače, lahko pošljete e-sporočilo s svojo predstavitvijo in pričnete z delom. Če ste že seznanjeni z odprto-kodnimi projekti, preverite, če obstaja kaj, kjer bi lahko pomagali, na seznamu nalog http://development.openoffice.org/todo.html (v angl.).

Prijavite se

Tukaj je nekaj dopisnih seznamov, na katere se lahko prijavite na naslovih http://www.openoffice.org/mail_list.html in http://sl.openoffice.org/stiki.html

Pridružite se enemu ali več projektom

Tudi z omejenimi sredstvi, programsko opremo in poznavanjem izvorne kode lahko veliko prispevate k razvoju tega pomembnega odprtokodnega projekta. Da, tudi vi!

Na naslovu http://projects.openoffice.org/index.html boste našli projekte lokalizacije, prenosa na druge operacijske sisteme, Groupware ter nekatere resnično temeljne projekte kodiranja. Če niste razvijalec, pokukajte najprej v projekt dokumentacije ali marketinški projekt. Projekt marketinga OpenOffice.org uporablja gverilske in tradicionalne komercialne tehnike za trženje odprto-kodne programske opreme in to počnemo prek jezikovnih in kulturnih meja, tako da lahko pomagate že s tem, da razširjate vedenje, če npr. poveste prijateljem za ta pisarniški paket.

Pomagate lahko tako, da se tukaj včlanite v mrežo Marketing Communications & Information Network: http://marketing.openoffice.org/contacts.html kjer lahko ponudite stike z mediji, novinarji, vladnimi agencijami, svetovalci, šolami, uporabniškimi skupinami Linuxa in razvijalci v svoji državi in lokalni skupnosti.

Upamo, da vam je delo z novim paketom OpenOffice.org 3.2 v užitek in da se nam boste pridružili na spletu.

Skupnost OpenOffice.org

Uporabljena / spremenjena izvorna koda

Posamezni deli: (c) 1998, 1999 James Clark. Posamezni deli: (c) 1996, 1998 Netscape Communications Corporation.